Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Minął I semestr zajęć na Uniwersytecie Dzieci w Krakowie

Zakończył się I semestr zajęć na Uniwersytecie Dzieci w Krakowie w roku akademickim 2011/12. W ciągu minionego półrocza przy współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim przeprowadzono 278 warsztatów i 45 wykładów dla studentów w wieku 6-13 lat.

Większość z nich odbywała się w salach Uniwersytetu Jagiellońskiego, a ponad połowę (63%) poprowadzili wykładowcy będący na co dzień pracownikami naukowymi UJ.

W Krakowie na Uniwersytecie Dzieci studiuje ponad 1600 studentów. Program nauczania jest roczny, a zajęcia odbywają się na czterech kierunkach: odkrywanie (6-7 lat), inspiracje
(8-9 lat), tematy (10-11 lat), mistrz i uczeń (12-13 lat).

Uniwersytet Dzieci to pierwszy i największy w Polsce dziecięcy uniwersytet – zajęcia wzorowane na wykładach i warsztatach akademickich są dostosowane do możliwości percepcyjnych i poznawczych dzieci w wieku 6-13 lat. Rocznie w programach edukacyjnych Uniwersytetu dzieci bierze udział prawie 8000 dzieci w czterech ośrodkach – w Warszawie, Krakowie, Olsztynie i we Wrocławiu.

Uniwersytet Jagielloński jest patronem Uniwersytetu Dzieci.

Pierwsze zajęcia w drugim semestrze odbędą się 3 marca 2012 r.

W trakcie I semestru 2011/12 we współpracy z UJ zrealizowano m.in. zajęcia:

  • Czy karanie przestępców jest celowe?

Wykład z prawa na kierunku mistrz i uczeń (12 i 13 lat) prowadził prof. dr hab. Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego i Rzecznik Praw Obywatelskich oraz wykładowca akademicki UJ. Studenci mieli okazję zapoznać się z historią prawa oraz dowiedzieć, dlaczego dajemy nauczkę tym, którzy je łamią. Omówiono dwa podejścia naukowe dotyczące wymierzania kary: koncepcję sprawiedliwej odpłaty oraz prewencyjną, czyli zapobiegającą powtarzaniu się przestępstwa. Zajęcia odbyły się na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

  • Dlaczego wulkany wybuchają?

Odpowiedź na to pytanie, nie jest już sekretem dla uczestników warsztatów z geologii
na kierunku inspiracje (8 i 9 lat).

Dzięki Agacie Jurkowskiej z Uniwersytetu Jagiellońskiego studenci dowiedzieli się, że wulkany to geologiczne twory, będące efektem ruchów magmy w płaszczu ziemskim oraz, że w okolicy Krakowa odnotowano ich ok. 17.

Finałem zajęć był pokaz eksplozji modelu wulkanu.

  • Dlaczego zarazki lubią brud na rękach?

Studenci kierunku odkrywanie podczas warsztatów z mikrobiologii dowiedzieli się, że taki stan rzeczy bardzo cieszy bakterie, które uwielbiają niedomyte części ciała.

Wykładowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego - dr Monika Brzychczy-Włoch oraz dr Tomasz Gosiewski uświadomili uczestnikom, że wszystko, co bierzemy do rąk, zostawia na nich ślad w postaci brudu, który składa się m.in. z niewidocznych gołym okiem bakterii
i wirusów, a najprostszym sposobem walki z bakteriami i wirusami jest mycie rąk.

Data opublikowania: 29.02.2012
Osoba publikująca: Mariusz Kopiejka

Widok zawartości stron Widok zawartości stron