Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pracownicy naukowi UJ otrzymali nagrody Prezesa Rady Ministrów

Nagrody Prezesa Rady Ministrów, ustanowione w 1994 r. z inicjatywy Polskiej Akademii Nauk, przyznano 30 marca podczas gali wręczenia "Diamentowych Grantów" przez Barbarę Kurdycką, minister nauki i szkolnictwa wyższego. Premier Donald Tusk za wybitną działalność naukową, naukowo-techniczną, artystyczną oraz za najlepsze rozprawy doktorskie i habilitacyjne odznaczył łącznie 46 osób. Wśród nich jest siedmiu pracowników naukowych Uniwersytetu Jagiellońskiego.

  • Prof. dr hab. Andrzej Świątkowski - za wybitny dorobek naukowy

Jest wybitnym naukowcem, który w swoim bogatym i różnorodnym dorobku naukowym ma imponującą liczbę znaczących publikacji z zakresu indywidualnego i zbiorowego prawa pracy, prawa zabezpieczenia społecznego i polityki społecznej. Lista jego publikacji obejmuje ponad 500 prac, w tym ponad 70 książek, wydawanych w Polsce i za granicą w wielu językach (angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski). Profesor A. Świątkowski jest uznawany za jednego z najwybitniejszych w Polsce i Europie specjalistów z zakresu zagadnień pracy i zabezpieczenia społecznego, który w swojej naukowej twórczości zawsze te zagadnienia ujmował w szerokim kontekście społecznym, międzynarodowym i porównawczym. Jego pozycja wybitnego teoretyka i praktyka polskiego i międzynarodowego prawa pracy potwierdzona została między innymi funkcjami, jakie pełni w europejskich instytucjach takich jak Europejski Komitet Praw Społecznych i Europejski Trybunał Praw Człowieka.

  • Prof. dr hab. Sławomir Kołodziej - za wybitne osiągnięcie naukowe

Wybitnym osiągnięciem naukowym prof. dr. hab. Sławomira Kołodzieja jest stworzenie teorii słabszych rozwiązań zespolonego równania różniczkowego cząstkowego typu Monge'a-Ampere'a na zwartych rozmaitościach różniczkowych wyposażonych w strukturę Kaehlera, a także w pewnych przypadkach jedynie w strukturę hermitowską. Bardzo ważne są w szczególności rezultaty dotyczące związków regularności warunków początkowych równania Monge'a-Ampere'a z właściwościami jego rozwiązań, a także charakteryzacje miar będące słabymi rozwiązaniami tego równania. Wyniki prof. S. Kołodzieja stanowią znaczące wzmocnienie ważnego twierdzenia medalisty Fieldsa Shing-Tung Yau i wpisują się w bardzo ważne we współczesnej matematyce badania tzw.potoków Kaehlera-Ricciego na rozmaitościach wyposażonych w struktury analityczne i geometryczne.

  • Dr hab. Artur Osyczka - za wybitne osiągnięcie naukowe

Odkrycie dr. hab. Artura Osyczki dotyczyło molekularnych mechanizmów struktury podstawowej dla przemiany energii w żywych organizmach - łańcucha oddechowego, a bardziej precyzyjnie - kompleksu trzeciego tego łańcucha. Monomery tego kompleksu (cytochrom bc1) tworzą trzy różne białka, jednak jednostką funkcjonalną jest H dimer, połączony przez specyficzny mostek w obrębie cytochromów b. Najnowszymi metodami biologii molekularnej, grupie Uniwersytetu Jagiellońskiego udało się poznać strukturę i funkcję mostka. Okazało się, że umożliwia on synergiczny transport elektronów w obrębie dwóch szyn H dimeru. Wyniki tych badań zostały opublikowane w sierpniu 2010 roku w Science, najbardziej prestiżowym czasopiśmie naukowym świata. Cała praca badawcza została wykonana przez zespół młodych naukowców UJ i w całości zrealizowana w Polsce. Dr Artur Osyczka jest autorem korespondencyjnym publikacji.

  • Dr hab. Krzysztof Szczerski - za rozprawę habilitacyjną Dynamika systemu europejskiego

Dr hab. Krzysztof Szczerski przedstawił oryginalną koncepcję europejskiego systemu politycznego, uwzględniającą specyfikę procesów decyzyjnych w Unii Europejskiej wynikającą z jej podwójnego charakteru. Z jednej strony jako organizacji skupiającej suwerenne państwa. Z drugiej zaś nowej struktury władzy o charakterze ponadnarodowym. W analizie dynamiki działania systemu europejskiego dr Krzysztof Szczerski wprowadził pojęcie "otwartego systemu konstytucyjnego", uwzględnił również najnowsze osiągnięcia teoretyczne politologii, zwłaszcza kwestię zarządzania wielopasmowego oraz różnorodne formy władzy sieciowej.

  • Dr Łukasz Kosiński - za rozprawę doktorską Geometryczna teoria funkcji w specjalnych klasach obszarów.
  • Dr Leszek Wroński - za rozprawę doktorską The Common Cause Principle. Explanations via screening off.
  • Dr hab. Dariusz Dudek, prof. UJ - za wybitne krajowe osiągnięcia naukowo-techniczne

Temat: Zastosowanie stentów bioabsorbowalnych uwalniających lek antyprolliferacyjny w tętnicach wieńcowych w chorobach niedokrwienia serca.

Opracowane i zastosowane stenty bioabsorbowalne zostały m.in. przebadane w ośrodkach naukowych Holandii, Nowej Zelandii, Danii, a także Collegium Medicum UJ. Przeprowadzono szczegółowe analizy z zastosowaniem nowoczesnych badań obrazowych: ultrasonografii wewnątrzwieńcowej, optycznej koherentnej tomografii, a także tomografii komputerowej z analizą ściany tętnic wieńcowych. Badanie te po raz pierwszy opisują zachowanie się stentów wchłanianych w ścianie naczynia u człowieka i dokumentują skuteczność w leczeniu zwężenia tętnic poprzez rozszerzanie i wszczepianie stentu, oddziaływanie na ścianę naczynia w fazie pierwszej około 6 miesięcy. Proces resorpcji trwa od 6 do 24 miesięcy. Powrót funkcji naczynioruchowej ściany naczynia z utrzymaniem drożności naczynia po okresie "wchłonięcia" protezy wewnątrzwieńcowej wynosi powyżej 24 miesięcy. Wyniki badań stentów bioabsorbowalnych zostały opublikowane w uznanym czasopiśmie Lancet w 2008 i 2009 roku.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron