Czterech uczonych z UJ w Radzie Młodych Naukowców

Prof. Barbara Kudrycka, minister nauki i szkolnictwa wyższego, powołała 18 uczonych do Rady Młodych Naukowców trzeciej kadencji. Wśród nich znalazły się cztery osoby z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Rada Młodych Naukowców jest organem pomocniczy ministra. Do zadań Rady należy m.in. identyfikowanie istniejących i przyszłych barier rozwoju kariery młodych naukowców, przygotowywanie rekomendacji dotyczących instrumentów wspomagania kariery młodych badaczy oraz przybliżanie młodym uczonym mechanizmów finansowania nauki.

W skład Rady Młodych Naukowców III kadencji weszli:

• dr Piotr Bajor - Instytut Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych, Uniwersytet Jagielloński,
  • dr Grzegorz Władysław Basak - Katedra i Klinika Hematologii, Onkologii i Chorób Wewnętrznych, Warszawski Uniwersytet Medyczny,
  • dr Tomasz Bilczewski - Wydział Polonistyki, Uniwersytet Jagielloński,
  • dr inż. Agata Chmurzyńska - Katedra Higieny Żywienia Człowieka, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu,
  • dr Jakub Fichna - Wydział Lekarski, Uniwersytet Medyczny w Łodzi,
  • dr Sylwia Freza - Wydział Chemii, Uniwersytet Gdański,
  • dr Paweł Gajdanowicz - Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN,
  • dr Marcin Andrzej Grabowski - Instytut Nauk Politycznych i Stosunków Miedzynarodowych, Uniwersytet Jagielloński,
  • dr Katarzyna Januszkiewicz - Wydział Zarządzania, Uniwersytet Łódzki,
  • mgr inż. Kinga Kurowska - Wydział Zarządzania, Politechnika Warszawska,
  • mgr Jacek Lewicki - Instytut Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych, Uniwersytet Jagielloński,
  • mgr Bartłomiej Lis - Instytut Archeologii i Etnologii PAN,
  • dr hab. Michał Matuszewski - Instytut Fizyki PAN,
  • dr hab. Piotr Oprocha - Wydział Matematyki Stosowanej, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie,
  • dr hab. inż. Rafał Rakoczy - Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie,
  • dr inż. Jerzy Respondek - Wydział Automatyki, Elektroniki i Informatyki, Politechnika Śląska,
  • dr inż. Rafał Maciej Ruzik - Wydział Chemiczny, Politechnika Warszawska,
  • dr Justyna Ziółkowska - Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej, Wydział Zamiejscowy we Wrocławiu.

Członkiem Rady Młodych Naukowców może zostać osoba, która nie ukończyła 35. roku życia, ale ma już znaczące osiągnięcia naukowe, doświadczenie związane z działalnością społeczną, cieszy się nieposzlakowaną opinią oraz przestrzega zasad etyki naukowej.

Pierwszy raz Radę Młodych Naukowców minister nauki Barbara Kudrycka powołała w lutym 2010 r. Wtedy członkami gremium zostało 21 młodych badaczy.

PAP - Nauka w Polsce

Data opublikowania: 02.05.2012