Naukowiec z UJ wybrany przewodniczącym RMN

Na pierwszym posiedzeniu nowej Rady Młodych Naukowców, które odbyło się 16 maja, wybrano jej prezydium. Przewodniczącym został dr Piotr Bajor z Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jego zastępcami będą Kinga Kurowska z Politechniki Warszawskiej oraz dr hab. Jakub Fichna z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. W 18-osobowej radzie jest jeszcze trzech przedstawicieli UJ: dr Tomasz Bilczewski z Wydziału Polonistyki oraz dr Marcin Andrzej Grabowski i mgr Jacek Lewicki z Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych.

- Jesteście najważniejszym gremium reprezentującym młodych naukowców. Wasze dotychczasowe osiągnięcia naukowe i doświadczenia zawodowe będą z pewnością stanowić istotną wartość w pracach tego zespołu - powiedziała prof. Barbara Kurdycka, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Prof. Kudrycka zwróciła też uwagę na dużą aktywność RMN II kadencji oraz zaznaczyła, że znaczącym wyzwaniem dla nowo powołanych członków rady jest budowa silnej marki młodych naukowców w Polsce. Wyraziła także zadowolenie, że zadanie to będą realizowali wybitni przedstawiciele młodego pokolenia uczonych, wśród których znaleźli się m.in. laureaci rządowego programu TOP 500 Innovators, nagród i stypendiów Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, stypendiów MNiSW dla wybitnych młodych naukowców, nagród rektorów czy programów ministra nauki.

Rada jest organem doradczym ministra nauki i szkolnictwa wyższego. Do jej zadań m.in. identyfikowanie barier rozwoju kariery młodych naukowców, przygotowywanie rekomendacji dotyczących instrumentów wspomagania ich kariery oraz przybliżanie młodym uczonym mechanizmów finansowania nauki.

Dr Piotr Bajor - doktor nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce. Pracę doktorską poświęconą problematyce polityki zagranicznej niepodległej Ukrainy przygotował pod kierunkiem prof. dr. hab. Lubomira Zyblikiewicza i z wyróżnieniem obronił w 2012 r. Zajmuje się problematyką polityki zagranicznej RP, bezpieczeństwa międzynarodowego oraz transformacji społeczno-politycznej obszaru poradzieckiego. Autor wielu publikacji naukowych poświęconych powyższej problematyce.

Odbył staże naukowe w Moskiewskim Państwowym Instytucie Stosunków Międzynarodowych przy MSZ FR (MGIMO), Ukraińskiej Akademii Nauk oraz Kijowskim Instytucie Stosunków Międzynarodowych. Laureat wielu konkursów i nagród, m.in. stypendiów Rządu RP, SYLFF, Własnych Funduszy Stypendialnych UJ oraz stypendium miasta Krakowa dla szczególnie uzdolnionych studentów oraz uczestników studiów doktoranckich.

Data opublikowania: 22.05.2012
Osoba publikująca: Łukasz Wspaniały