III Forum Polskiej Grupy EMR EPR

W dniach od 23 do 25 czerwca 2014 na Wydziale Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego odbyło się III Forum Polskiej Grupy EMR/EPR. Grupa ta jest nieformalną organizacją zrzeszającą krajowe ośrodki badawcze wykorzystujące w swoich pracach szeroko rozumiane techniki elektronowych rezonansów magnetycznych (EMR), w szczególności spektroskopię elektronowego rezonansu paramagnetycznego (EPR). Na aktywność Grupy składa się między innymi organizowanie konferencji naukowych w cyklu dwuletnim. Dotychczasowe konferencje odbyły się w Rzeszowie (2010) i Częstochowie - Hucisku (2012).

Na konferencji zaprezentowano wyniki aktualnych badań z wykorzystaniem nowoczesnych technik EMR/EPR w chemii, fizyce, w badaniach materiałowych oraz w biologii i medycynie. Zaprezentowano nowe rozwiązania aparaturowe i techniki pomiarowe, takie jak obrazowanie metodą EPR. Osobna sesja została poświęcona zagadnieniom związanym z modelowaniem kwantowo-chemicznym w spektroskopii EMR i symulacjom komputerowym widm. W konferencji udział wzięło 70 uczestników z kilkunastu ośrodków badawczych. Wykłady plenarne wygłosili między innymi goście z National High Magnetic Field Laboratory z Tallahassee na Florydzie. W sumie uczestnicy Forum wygłosili 16 wykładów plenarnych i na zaproszenie oraz 20 komunikatów. Odbyła się również sesja posterowa, w ramach której w drodze głosowania wyłoniono zwycięzców w konkursie na najlepszy plakat konferencyjny.

Piotr Pietrzyk, Komitet Organizacyjny III Forum EMR-PL