Mamy już ponad 11 tysięcy kandydatów na studia!

Za nami półmetek rejestracji na jednolite studia magisterskie oraz studia pierwszego i drugiego stopnia w roku akademickim 2012/2013. Z najnowszych danych wynika, że już ponad 11 tysięcy osób dokonało potwierdzonych rejestracji.

Najbardziej popularne są studia na kierunku lekarsko-dentystycznym (do tej pory 6,75 osoby na miejsce) oraz na kierunku lekarskim (prawie 5,5 osoby na miejsce). Wielkim zainteresowaniem cieszą się także neofilologia, specjalność: filologia orientalna - japonistyka (3,4 os/ miejsce), weterynaria (prawie 2,5 os/ miejsce), farmacja (2,3 os/ miejsce), zarządzanie kulturą i mediami, specjalność: zarządzanie mediami (2,2 os/ miejsce).

Warto przypomnieć, że w roku akademickim 2012/2013 na Uniwersytecie Jagiellońskim uruchomiony zostanie szereg nowych kierunków, specjalności oraz specjalizacji na stacjonarnych i niestacjonarnych studiach pierwszego i drugiego stopnia, m.in. etyka, elektroradiologia, polityka społeczna, matematyka komputerowa czy filmoznawstwo i wiedza o nowych mediach a także, dzięki uzyskaniu zgody Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego: elektroniczne przetwarzanie informacji oraz  judaistyka.

Dużym sukcesem jest uruchomienie jednolitych studiów magisterskich na kierunku weterynaria, prowadzonych w ramach porozumienia Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie przez wspólną międzyuczelnianą jednostkę: Uniwersyteckie Centrum Medycyny Weterynaryjnej UJ-UR. Absolwenci tego kierunku otrzymają dyplom obu Uczelni: Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytetu Rolniczego.

Nowatorskim jest również uruchomiony przez Instytut Kultury UJ pierwszy w Polsce kierunek studiów: zarządzanie kulturą i mediami.

Rejestracja na studia potrwa:

• do 3 lipca dla jednolitych studiów magisterskich i pierwszego stopnia z wyłączeniem Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych (MISH), dla których rejestracja zakończy się 28 czerwca 2012 roku,
  • do 12 lipca dla studiów drugiego stopnia, na które przeprowadzany jest egzamin wstępny lub, dla których dla potwierdzenia rejestracji wymagane jest dostarczenie przez kandydata do jednostki prowadzącej nabór kserokopii odpowiednich dokumentów,
  • do 18 lipca dla pozostałych studiów drugiego stopnia.

Już po raz drugi, podobnie jak w 2011 roku, Dział Rekrutacji na Studia zachęca wszystkich kandydatów na studia w Uniwersytecie Jagiellońskim do skorzystania z innowacyjnego rozwiązania jakim jest możliwości otrzymania decyzji w sprawie przyjęcia na studia (o przyjęciu lub nieprzyjęciu) drogą elektroniczną za pośrednictwem Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej (ePUAP), korzystając z tzw. Profilu Zaufanego.

Odbiór decyzji drogą elektroniczną jest tańszy, szybszy, prostszy, a także bardziej ekologiczny!

Posiadacze konta na Platformie ePUAP oraz Profilu Zaufanego (lub bezpiecznego podpisu elektronicznego) będą mogli odebrać decyzję o przyjęciu lub nieprzyjęciu na studia w znacznie krótszym czasie – zaraz po ich podpisaniu przez Wydziałową Komisję Rekrutacyjną lub Rektora.

Ponadto osoby, które odbiorą decyzję poprzez ePUAP otrzymają zwrot części wniesionej opłaty rekrutacyjnej. Opłata rekrutacyjna, której wysokość wynosi 75 zł, zostanie obniżona do 60 zł. Różnicę w wysokości 15 zł kandydat otrzyma po zakończeniu rekrutacji na studia w UJ.

Dodatkowo konto na Platformie ePUAP oraz bezpłatny Profil Zaufany ePUAP mogą zostać wykorzystane w innych instytucjach publicznych w celu załatwiania spraw urzędowych za pośrednictwem Internetu. Więcej informacji na ten temat znaleźć można na stronie www.rekrutacja.uj.edu.pl. Tam też znajduje się szczegółowy harmonogram rekrutacji zawierający wszystkie ważne daty dotyczące naboru na pierwszy rok studiów. Więcej informacji na temat studiów znaleźć można w kartach poszczególnych studiów na stronach systemu ERK.

Data opublikowania: 20.06.2012
Osoba publikująca: Mariusz Kopiejka