Prof. Franciszek Ziejka honorowym członkiem Komitetu Kopca Kościuszki

25 czerwca 2012 r., w czasie uroczystego posiedzenia Komitetu Kopca Kościuszki, prof. Franciszek Ziejka został ogłoszony drugim po 1945 roku honorowym członkiem Komitetu, co zostało uwiecznione poprzez zapisanie złotymi literami Jego nazwiska na marmurowej tablicy w kaplicy bł. Bronisławy, znajdującej się u stóp Kopca Kościuszki w Krakowie.

Profesor otrzymał także okolicznościowy Medal Tadeusza Kościuszki, na którym wygrawerowano następujący łaciński tekst: VIRO DOCTISSIMO AC CLARISSIMO FRANCISCO ZIEJKA SOCIO HONORABILI CONSILIUM MONTIS KOSCIUSZKANI CRACOVIAE A.D. MMXII.

Komitet Zarządzający Budową Kopca został utworzony decyzją Senatu Rządzącego Wolnego Miasta Krakowa w listopadzie 1820 roku. W 1867 roku został on przekształcony w - do dziś istniejący - Komitet Kopca Kościuszki. Od roku 1994 prezesem Komitetu jest dr hab. Mieczysław Rokosz - historyk, pracownik naukowy Instytutu Historii UJ.

Data opublikowania: 26.06.2012
Osoba publikująca: Mariusz Kopiejka