Prof. Edward Dąbrowa prezydentem EAJS

(Prof. Judyta Olszowy-Schlanger, ustępująca prezydent EAJS oraz prof. Edward Dąbrowa (z lewej) i dr hab. Michał Galas / Materiały Instytutu Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego)

Zgromadzenie ogólne członków European Association for Jewish Studies (EAJS) zdecydowało, że prezydentem tej organizacji, na kadencję przypadającą w latach 2014-2018, zostanie prof. Edward Dąbrowa. Z kolei stanowisko skarbnika EAJS powierzono dr. hab. Michałowi Galasowi, kierownikowi Zakładu Historii Judaizmu i Literatur Żydowskich UJ.

W czasie walnego zebrania członków European Association for Jewish Studies podjęto też decyzję, że w uznaniu dla dokonań Instytutu Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w rozwoju i popularyzacji studiów żydowskich, w dniach 15-19 lipca 2018 roku w Krakowie odbędzie się kolejny Kongres EAJS Searching for Roots of Jewish Tradition. Uczestniczyć w nim będzie ponad pół tysiąca naukowców z Europy, Ameryki Północnej i Izraela.

Profesor Edward Dąbrowa jest dyrektorem Instytutu Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jego badania koncentrują się na historii starożytnego Bliskiego Wschodu, Mezopotamii i Iranu oraz okresie Drugiej Świątyni. Profesor jest także redaktorem naczelnym Scripta Judaica Cracoviensia, czasopisma wydawanego przez IJ UJ.

Data opublikowania: 18.08.2014
Osoba publikująca: Łukasz Wspaniały