Krzysztof Wojtyczek sędzią Europejskiego Trybunału Praw Człowieka

Dr hab. Krzysztof Wojtyczek, prof. UJ, będzie reprezentował nasz kraj w Europejskim Trybunale Praw Człowieka. Na to zaszczytne stanowisko wybrało go Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy. W konkursie startowała jeszcze prof. Anna Wyrozumska z Uniwersytetu Łódzkiego oraz prof. Krzysztof Drzewiecki z Uniwersytetu Gdańskiego. Aktualnie sędzią z Polski jest prof. Lech Garlicki, którego kadencja dobiegnie końca w październiku.

Kadencja sędziego trwa dziewięć lat i nie może on ubiegać się o kolejną. Osoba na tym stanowisku nie moze też pracować w Trybunale dłużej niż do ukończenia 70. roku życia.

Dr hab. Krzysztof Wojtyczek, prof. UJ, jest profesorem nadzwyczajnym w Katedrze Prawa Konstytucyjnego. Ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1998 r. uzyskał stopień doktora nauk prawnych, a w 2009 r. stopień doktora habilitowanego nauk prawnych. Od 2000 r. pełni funkcję pełnomocnika dziekana do spraw Szkoły Prawa Francuskiego na UJ. Od 2006 r. jest członkiem Europejskiej Rady Naukowej, instytucji pełniącej m.in. funkcje rady naukowej Europejskiej Organizacji Prawa Publicznego, z siedzibą w Atenach. Należy do Polskiego Stowarzyszenia Prawa Konstytucyjnego, Association française de droit constitutionnel, Societas Humboldtiana Polonorum oraz Stowarzyszenia Henri Capitant Przyjaciół Francuskiej Kultury Prawnej. Był stypendystą amerykańskiego programu Fulbrighta oraz niemieckiej Fundacji im. A. von Humboldta. Prowadził wykłady jako profesor wizytujący na różnych uniwersytetach zagranicznych.

Data opublikowania: 28.06.2012
Osoba publikująca: Łukasz Wspaniały