Wizyta rektora Przykarpackiego Uniwersytetu Narodowego

W poniedziałek 25 sierpnia 2014 roku prof. Piotr Laidler, prorektor UJ ds. Collegium Medicum, przyjął w Collegium Novum prof. Ihora Cependę, rektora Przykarpackiego Uniwersytetu Narodowego im. Wasyla Stefanyka w Iwano-Frankiwsku. Podczas spotkania omówione zostały szczegóły dalszej współpracy pomiędzy uczelniami.

Uniwersytet Jagielloński i Przykarpacki Uniwersytet Narodowy im. Wasyla Stefanyka współpracują ze sobą od 1 września 2007 roku, kiedy to, podczas inauguracji roku akademickiego w Iwano-Frankiwsku na Ukrainie, została podpisana stosowna umowa. Dokument obejmuje wspólne badania, wymianę informacji naukowej i programów nauczania, wymianę pracowników naukowo-dydaktycznych i doktorantów. Umowa przewiduje również wymianę studentów w programach roboczych, przygotowanych przez poszczególne jednostki uczelni. Trwająca niemal od siedmiu lat współpraca realizowana jest w szczególności w dziedzinie filologii angielskiej, prawa i ekonomii.

Narodowy Uniwersytet Przykarpacki został założony w 1940 roku. Jego patron, Wasyl Stefanyk, był znanym autorem nowel społeczno-obyczajowych oraz działaczem społecznym. W latach 1892-1898 studiował medycynę na Uniwersytecie Jagiellońskim. W czasie pobytu w Krakowie przyjaźnił się z wieloma twórcami okresu Młodej Polski, między innymi ze Stanisławem Przybyszewskim i Stanisławem Wyspiańskim.

Dzisiejszy Przykarpacki Uniwersytet Narodowy składa się z 14 wydziałów i instytutów dydaktycznych, 36 jednostek naukowych, trzech kolegiów, kształcących młodych adeptów nauki oraz trzech ośrodków edukacyjno-doradczych. Na uczelni studiuje ponad 16 tysięcy studentów, a kadra dydaktyczno-naukowa liczy kilkaset osób.

Uniwersytet prowadzi od dłuższego czasu ożywioną współpracę z ośrodkami akademickimi w Europie, Azji oraz USA, w takich dziedzinach, jak wspólne badania naukowe, poprawa jakości badań, wykorzystanie nowoczesnych technologii, organizacja konferencji i sympozjów oraz szkolenie kadry dydaktyczno-naukowej. Uczelnia podpisała ponad 70 umów o współpracy z zagranicznymi instytucjami akademickimi.

Zdjęcia: Jerzy Sawicz

Data opublikowania: 25.08.2014