Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Uczeni z Uniwersytetu Jagiellońskiego zostali laureatami prestiżowego programu

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej ogłosiła wyniki IX edycji programu TEAM, którego celem jest finansowanie najlepszych polskich zespołów naukowych realizujących innowacyjne projekty badawcze w dziedzinach Bio, Info, Techno. Do grona sześciorga nowych laureatów tego prestiżowego programu należy między innymi dwóch naukowców z naszej Uczelni: dr hab. n. med. Ewa Zuba-Surma z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii i dr hab. Wojciech Macyk z Wydziału Chemii.

Dr hab. Zuba-Surma otrzymała 1 053 000 złotych na realizację projektu badawczego, którego celem będzie zbadanie udziału bioaktywnych mikrofragmentów pozyskanych z wybranych populacji komórek macierzystych w regeneracji tkanek uszkodzonych w wyniku niedotlenienia, jak również próba ich potencjalnego wykorzystania w celu wzmocnienia potencjału regeneracyjnego innych komórek wykorzystywanych w terapii.

- Dzięki zaproponowanym badaniom możliwe będzie potencjalne opracowanie nowatorskich metod pozyskiwania oraz zastosowania aktywnych biologicznie preparatów mikrofragmentów z komórek macierzystych o określonym fenotypie, które cechowałyby się wyższą skutecznością terapeutyczną względem uszkodzonych tkanek w porównaniu z preparatami z samych komórek macierzystych – mówi dr Zuba-Surma.

Dr hab. Wojciech Macyk, który otrzymał finansowanie w wysokości 1 346 250 zł, będzie kierował projektem naukowym z dziedziny chemii nieorganicznej Aktywacja małych cząsteczek w układach fotokatalitycznych. Badania będą koncentrować się przede wszystkim na opracowywaniu fotokatalizatorów składających się z prostych związków nieorganicznych (np. tlenków, siarczków) w postaci mikro- i nanokrystalicznej.

- Szczegółowe zrozumienie procesów fotochemicznych i fotofizycznych zachodzących w obrębie układu fotokatalizator-cząsteczka powinno przyczynić się do bardziej świadomego projektowania materiałów umożliwiających skuteczną konwersję ogólnodostępnej energii świetlnej w chemiczną lub pozwalających wykorzystać to światło w użytecznych procesach oczyszczania wody i powietrza. Niektóre fotomateriały będą badane pod kątem ich wykorzystania w terapii antynowotworowej, jak również w procesach niszczenia bakterii – mówi dr hab. Wojciech Macyk.

W ramach IX edycji programu TEAM sześcioro laureatów otrzymało blisko 7,92 mln złotych na badanie w dziedzinie onkologii, inżynierii optycznej, chemii nieorganicznej, genetyki, kardiologii i metrologii.

 

Projekty wszystkich laureatów programu TEAM są współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. W 9. edycjach programu wyłoniono 73 laureatów, którzy na stworzenie zespołów badawczych, realizujących innowacyjne projekty, otrzymali łącznie ponad 144,5 mln złotych.

Data opublikowania: 10.07.2012
Osoba publikująca: Łukasz Wspaniały

Widok zawartości stron Widok zawartości stron