Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pierwsza bezpośrednia obserwacja neutrin słonecznych typu pp

W jednym z ostatnich numerów "Nature" międzynarodowy zespół Borexino, którego członkami są naukowcy z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, prof. Marcin Wójcik, dr Marcin Misiaszek i dr Grzegorz Zuzel, doniósł o pierwszej bezpośredniej obserwacji neutrin słonecznych typu pp. Pomiar ten potwierdził poprawność modeli zakładających, iż reakcja fuzji dwóch protonów w deuter jest pierwszym i najważniejszym etapem tzw. cyklu pp, odpowiedzialnego za produkcję 99% energii słonecznej. Detekcja neutrina pp jest niezwykle trudna ze względu na ich niską energię. Niosą one jednak informacje o szybkości reakcji jądrowych i warunkach panujących w samym centrum Słońca.

Borexino jest jednym z najczulszych detektorów neutrin na świecie i jedynym, który może rejestrować niskoenergetyczne neutrina słoneczne w czasie rzeczywistym. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu ciekłego scyntylatora o "kosmicznej" wręcz czystości - zawiera on o ponad 11 rzędów wielkości mniej radioizotopów niż np. woda destylowana. Detektor został uruchomiony w laboratorium podziemnym w Gran Sasso (LNGS) we Włoszech w 2007 roku i do tej pory dostarczył informacji o praktycznie wszystkich typach neutrin słonecznych oraz o tzw. geo-neutrinach. Geo-neutrina powstają z rozpadów izotopów promieniotwórczych zawartych w Ziemi.

Więcej informacji na temat eksperymentu Borexino znaleźć można na głównej stronie projektu lub na stronie Zakładu Doświadczalnej Fizyki Komputerowej.

Linki:

Data opublikowania: 15.09.2014
Osoba publikująca: Łukasz Wspaniały

Widok zawartości stron Widok zawartości stron