Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wizyta przedstawicieli SRI International

W poniedziałek 15 września 2014 roku wizytę na Uniwersytecie Jagiellońskim złożyli przedstawiciele władz SRI International, jednego z najbardziej znanych na świecie ośrodków naukowych. Stephena Ciesinskiego i Roberta Pearlsteina przyjął w Collegium Novum prof. Wojciech Nowak, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego. W rozmowach uczestniczyli ponadto prof. Stanisław Kistryn, prorektor UJ ds. badań i funduszy strukturalnych, prof. Tomasz Brzozowski, prodziekan ds. nauki i współpracy z zagranicą Wydziału Lekarskiego UJ CM, dr inż. Gabriela Konopka-Cupiał, kierownik CITTRU oraz Artur Nowicki, dyrektor firmy Unilob. Wcześniej amerykańska delegacja gościła w Małopolskim Centrum Biotechnologii oraz Jagiellońskim Centrum Innowacji.

Przedstawiciele SRI International przebywają w Polsce na zaproszenie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). Wizyta ma na celu omówienie polsko-amerykańskiej współpracy badawczo-rozwojowej w nowej perspektywie finansowej. Podczas pobytu w naszym kraju goście z Doliny Krzemowej spotkają się też z przedstawicielami Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz przemysłu.

SRI International to jeden z najbardziej znanych na świecie ośrodków naukowych. Powstał w 1946 roku na Uniwersytecie Stanforda jako Stanford Research Institute. W 1977 r. stał się niezależną organizacją typu non-profit. W ciągu pół wieku istnienia SRI uzyskał około 10 tysięcy patentów. Instytut prowadzi badania w wielu obszarach nauki i techniki, w tym także spoza głównych gałęzi nauki, zarówno samodzielnie, jak i na zamówienie.

Jednym z najbardziej znanych naukowców związanych z SRI International był Douglas Engelbart - wynalazca myszy komputerowej i jeden z pionierów hipertekstu. Z instytutem związana jest także agencja Defense Advanced Research Projects Agency (DARPA) - jeden z twórców Internetu. Projekty realizowane przez SRI są interdyscyplinarne. Można tu wymienić m.in. prace nad sztuczną inteligencją realizowane dla DARPA, których efekty zostały wykorzystane do stworzenia IPhone'a, produkowanego przez Apple.

Zgodnie z misją SRI International wypracowane środki finansowe są ponownie inwestowane w sektor Research and Development (R&D).

Zdjęcia: Anna Wojnar

Data opublikowania: 16.09.2014
Osoba publikująca: Łukasz Wspaniały

Widok zawartości stron Widok zawartości stron