UJ CM gościł prof. Andersa Bergenfelza

Profesor Anders Bergenfelz przybył do Krakowa w ramach projektu OMICRON. Program wizyt profesorskich ma na celu wymianę wiedzy i doświadczeń pomiędzy Uniwersytetem Jagiellońskim Collegium Medicum a ośrodkami zagranicznymi. Szwedzki naukowiec, we wtorek 16 września, w auli im. Nowodworskiego UJ CM przy ul. św. Anny wygłosił wykład Translational cancer genomics research. An editors perspective on how to attract a surgical readership and influence clinical practice. Wcześniej zwiedził Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius. Następnie został przyjęty przez prof. Wojciecha Nowaka, rektora UJ, który przybliżył prof. A. Bergenfelzowi historię najstarszej polskiej uczelni. Większą część spotkania zdominowały jednak zagadnienia medyczne. W dyskusji uczestniczyli również pracownicy Kliniki Chirurgii Endokrynologicznej - dr hab. Marcin Barczyński i dr hab. Aleksander Konturek.

W środę prof. Anders Bergenfelz złożył wizytę w III Katedrze Chirurgii Ogólnej UJ CM, laboratorium badań genetycznych OMICRON i I Katedrze Chirurgii Ogólnej. W każdej z tych jednostek spotkał się z ich kierownictwem - prof. Piotrem Richterem, dr. Pawłem Wołkowem oraz prof. Janem Kuligiem. Ostatnim punktem wizyty był udział w spotkaniu Towarzystwa Chirurgów Polskich, podczas którego wygłosił wykład gościnny EUROCRINE- a joint endocrine surgical registry across many European countries: lessons learned so far.

Prof. Anders Bergenfelz z Uniwersyteckiego Szpitala Skåne w Szwecji zajmuje się głównie chirurgią endokrynologiczną i onkologiczną. Jest członkiem Międzynarodowej Rady Doradczej projektu OMICRON. Kieruje międzynarodowym projektem EUROCRINE, współrealizowanym w III Katedrze Chirurgii Ogólnej UJ CM, który ma na celu zmniejszenie zachorowalności i umieralności z powodu guzów endokrynnych przy pomocy ogólnoeuropejskiej bazy danych. Jest również edytorem pisma "British Journal of Surgery", członkiem zarządu obecnej kadencji i prezesem elektem Europejskiego Towarzystwa Chirurgii Endokrynologicznej (ESES), a także wieloletnim przewodniczącym Sekcji Chirurgii Endokrynologicznej UEMS.

Zdjęcia: Anna Wojnar

Data opublikowania: 17.09.2014