Niestandardowy zabieg w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym

3 sierpnia w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie zespół kardiochirurgów wszczepił 6-letniej dziewczynce sztuczną komorę serca. Zabieg uratował życie dziewczynce cierpiącej na kardiomiopatię, na którą zapadła po infekcji wirusowej.

Zabieg wszczepienia sztucznej komory serca wykonano w USD po raz trzeci. Pierwszą pacjentką w 2009 była Zuzia. Jednocześnie był to pierwszy tego typu zabieg w Polsce. Pieniądze na ten cel pochodziły wówczas z Fundacji Radia ZET. 11 miesięcy później Zuzia doczekała się przeszczepu serca.

Obecnie na oddziale kardiochirurgii USD na przeszczep serca oczekuje trzyletni Kacperek, również żyjący dzięki wykonanemu przez uniwersyteckich lekarzy zabiegowi wszczepienia sztucznej komory.

Lekarze mają nadzieję, że w przypadku sześcioletniej Ani serce, dzięki wszczepieniu sztucznej komory, zregeneruje się i odzyska prawidłowe funkcje.

Zabiegi wszczepienia sztucznej komory są w Polsce wykonywane bardzo rzadko, tylko w szczególnych sytuacjach. Obecnie finansuje je Ministerstwo Zdrowia.

Data opublikowania: 10.08.2012
Osoba publikująca: Łukasz Wspaniały