Sesja w ramach programu TEMPUS FUSE

W dniach od 25 do 26 września Uniwersytet Jagielloński odwiedzili przedstawiciele uczelni serbskich biorących udział w projekcie TEMPUS pt: „Fostering University Support Services and Procedures for Full Participation in the European Higher Education Area" koordynowanego przez Uniwersytet w Niszu w Serbii. Wśród gości znaleźli się prof. Zoran Nikolic vice-rektor Uniwersytetu w Niszu, prof. Nada Kovacevic, vice-rektor Uniwersytetu w Belgradzie i prof. Zarko Barbaric, vice-rektor Uniwersytetu Państwowego Novi Pazar, przedstawiciele środowiska akademickiego oraz pracownicy biur współpracy międzynarodowej serbskich uczelni.

25 września wzięli oni udział w sesji dotyczącej strategicznych zagadnień związanych z umiędzynaradawianiem uczelni, którą otworzył Prorektor UJ ds. badań i funduszy strukturalnych prof. dr hab. Stanisław Kistryn.

W programie znalazły się prezentacje i dyskusje dotyczące internacjonalizacji procesu kształcenia i badań oraz wyzwań organizacyjnych z tym związanych prezentowane przez pełnomocnika rektora, prof. dr hab. Zdzisława Macha, przewodniczącą zespołu ds. internacjonalizacji kształcenia prof. Elżbietę Mańczak-Wohlfeld, zastępcę dyrektora Jagiellońskiego Centrum Językowego, dr Monikę Stawicką, kierownika BOSZ UJ, Mirosława Klimkiewicza i reprezentującą Dział Współpracy Międzynarodowej dr Marię Kantor. Na temat Centrum Języka i Kultury Polskiej w Świecie mówił dr hab. Piotr Horbatowski, dyrektor CJiKPŚ, zaś Samorząd Studentów UJ przedstawił swoją rolę w funkcjonowaniu UJ, w szczególności działania komisji ds. międzynarodowych.

W trakcie kolejnych spotkań roboczych i warsztatów, które odbyły się 26 września, poruszane były szczegółowe zagadnienia związane z pracami nad kształtowaniem strategii międzynarodowej uczelni wyższych, legislacją odnoszącą się do procesu rekrutacji studentów zagranicznych, praktycznymi aspektami umiędzynaradawiania programów kształcenia, obsługi międzynarodowych programów badawczych oraz różnych aspektów dydaktyki w międzynarodowym środowisku. Poszczególne moduły prowadzone były przez: mgr Edytę Woźniak z ramienia Działu Rekrutacji UJ, dr hab. Marka Frankowicza - eksperta w zakresie procesu bolońskiego, prof. Elżbietę Mańczak-Wohlfeld, mgr Iwonę Brzozowską - kierownika sekcji międzynarodowych projektów badawczych oraz dr. Macieja Stroińskiego - wykładowcę Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych i humanistycznego programu interdyscyplinarnego w języku angielskim.

zdjęcia: Anna Wojnar

Data opublikowania: 02.10.2014