Młodzi dziennikarze poznają mistrza radiowego kunsztu

W piątek 3 października w Auli Collegium Novum UJ odbyło się spotkanie Marka Niedźwieckiego z radiowej Trójki ze studentami Wydziału Dziennikarstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Spotkanie było otwarte dla wszystkich zainteresowanych.

W organizację spotkania z legendarnym dziennikarzem muzycznym i prezenterem radiowym zaangażowały się Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ, Samorząd Studentów UJ, Koło Naukowe Studentów Dziennikarstwa UJ, Media Tory UJ i All in UJ.

Licznie zgromadzoną publiczność przywitał w Auli Collegium Novum rzecznik prasowy Uniwersytetu Jagiellońskiego, Adrian Ochalik. Spotkanie poprowadzili Tomasz Pytko (All in UJ), Jan Król (Mediatory) i Bartłomiej Biga (Samorząd Studentów UJ). Obecna była również dyrektor Programu III Polskiego Radia, Magdalena Jethon.

W trakcie ponadgodzinnej rozmowy, Marek Niedźwiecki odpowiedział na szereg pytań od prowadzących i publiczności. Mówił między innymi o początkach swojej kariery radiowej, swoich gustach muzycznych, specyfice pracy w radiu, kondycji radia jako medium w dobie Internetu i innych nowych technologii, a także różnicach pomiędzy muzyką radiową w czasach, kiedy zaczynał pracę i dzisiaj. Uchylił rąbka tajemnicy na temat jego powstającej obecnie, trzeciej już, książki – będzie ona dotyczyć podróży autora do Australii. Marek Niedźwiecki wyraził optymizm w kwestii przyszłości radia w XXI wieku – Radio to coś, gdzie nie wiadomo co się usłyszy za 5-7 minut – mówił. To zdaniem prezentera decyduje o wyjątkowości i swoistej „magii" tego medium. Dla młodych adeptów dziennikarstwa marzących o karierze prezentera radiowego, miał przede wszystkim jedną, najważniejszą radę: - Trzeba być sobą na antenie – nie można być Kaczkowskim, Niedźwiedziem, Wojciechem Mannem – nie wolno nikogo udawać.

Po spotkaniu uczestnicy ustawili się w długiej kolejce po autografy na płytach.

Spotkanie poprzedza specjalną edycję Listy Przebojów Programu III Polskiego Radia z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Na placu przed Collegium Novum umieszczone zostanie studio plenerowe, gdzie od godziny 19.00 do 22.00 Marek Niedźwiecki poprowadzi na żywo swój program. Gośćmi Listy Przebojów będą m.in. Rektor UJ, prof. dr hab. med. Wojciech Nowak, Anna Szałapak, Michał Rusinek, Bronisław Maj, Alosza Awdiejew, Zbigniew Preisner oraz Michał Kusiak - absolwent astronomii Wydziału Fizyki Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ, odkrywca ponad 150 komet.

Zdjęcia: Anna Wojnar