Młodzi naukowcy z UJ otrzymali stypendia z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Minister nauki i szkolnictwa wyższego przyznała 3 października stypendia młodym naukowcom, którzy prowadzą wysokiej jakości badania i cieszą się imponującym dorobkiem naukowym. 202 najlepszych badaczy, którzy nie ukończyli 35. roku życia, dostaną do 5 tys. zł miesięcznie przez najbliższe trzy lata. W sumie trafi do nich około 35,5 mln zł.

W dziewiątej edycji konkursu na stypendia dla młodych wybitnych uczonych wpłynęło ponad 727 wniosków. Spośród nich wyłoniono 202 laureatów, którzy zdobyli co najmniej 90 punktów. Stypendyści reprezentują nauki humanistyczne, społeczne, nauki o sztuce i twórczości artystycznej, nauki przyrodnicze, techniczne, ścisłe, rolnicze i medyczne.

Wśród tegorocznych stypendystów znalazło się aż siedemnastu naukowców z UJ:

• dr Marcin Waligóra, Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum,
  • dr Klaudia Skrzypek, Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum,
  • mgr Justyna Barbara Szombara, Wydział Historyczny,
  • dr Szymon Tadeusz Pustelny, Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej,
  • dr Dawid Pinkowicz, Wydział Chemii,
  • dr Monika Majewska-Szczepanik, Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum,
  • dr Patrycja Marta Trzeszczyńska-Demel, Wydział Historyczny,
  • mgr Marek Tuszewicki, Wydział Historyczny,
  • mgr Arkadiusz Jan Borek, Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii,
  • dr Eryk Mirosław Czerwiński, Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej,
  • dr Maciej Ulas, Wydział Matematyki i Informatyki,
  • dr Marcin Mikołaj Sarewicz, Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii,
  • dr Krzysztof Tomasz Kamiński, Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum,
  • dr Michał Edward Araszkiewicz, Wydział Prawa i Administracji,
  • dr Agnieszka Małgorzata Rak-Mardyła, Wydział Biologii i Nauk o Ziemi,
  • dr Ilona Katarzyna Nenko, Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum,
  • mgr Paulina Róża Rybak, Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii.

"Przyznawane co roku stypendia dla wybitnych młodych naukowców to nagroda za ich pasję naukową i przekraczanie naukowych granic. Polska potrzebuje innowacji, a to właśnie młodzi potrafią łamać bariery, szukać nowych pomysłów i idei. Obok tych prestiżowych wyróżnień młodzi badacze mają na początku kariery naukowej wiele innych możliwości rządowego wsparcia, z których chętnie korzystają" – mówi minister Lena Kolarska-Bobińska.

Stypendia dla wybitnych młodych naukowców przyznawane są młodym badaczom zatrudnionym w uczelniach, w instytutach Polskiej Akademii Nauk lub instytutach badawczych. Wnioski składa instytucja zatrudniająca młodego badacza. Ocenie podlega m.in. dorobek naukowy kandydata, poziom prowadzonych badań, nagrody oraz udział w projektach międzynarodowych.

Data opublikowania: 06.10.2014
Osoba publikująca: Mariusz Kopiejka