Wybitni prawnicy odznaczeni medalem "Zasłużony dla Wymiaru Sprawiedliwości"

Jedenastu pracowników naukowych Uniwersytetu Jagiellońskiego, którzy w latach 1980-1992 współpracowali z Centrum Obywatelskich Inicjatyw Ustawodawczych "Solidarności", zostało uhonorowanych medalem "Zasłużony dla Wymiaru Sprawiedliwości". Odznaczenia wręczył Wojciech Węgrzyn, podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości. Uroczystość odbyła się 27 sierpnia w auli Collegium Maius, gdzie 30 lat temu zbierali się prawnicy, by reformować prawo.

- Tworzyć prawo jest znacznie trudniej, wykonywać - też trudno, ale nie aż tak. Te idee skutkują tym, że żyjemy w demokratycznym państwie prawa - powiedział prof. Karol Musioł, rektor Uniwersytetu Jagielońskiego.

Nagrodzonym w nadesłanym liście gratulacyjnym podziękował nieobecny w poniedziałek minister sprawiedliwości Jarosław Gowin. "Dzisiejsza uroczystość pozwala na pochylenie się nad Państwa oddaniem i służbą dla Wymiaru Sprawiedliwości. Zawód prawnika może być bowiem wykonywany jak każdy inny, w celu realizacji podstawowych potrzeb życiowych, pozycji społecznej i satysfakcji. Wy jednak, drodzy Państwo, zdecydowaliście się na drogę trudniejszą – drogę służby i oddania społeczeństwu, na realizację kluczowej dla prawników zasady, która mówi, że prawo jest sztuką czynienia dobrze i sprawiedliwie" – napisał w liście minister.

Wśród uhonorowanych znalazło się jedenastu badaczy z Uniwersytetu Jagiellońskiego:

• prof. Janusz Barta (WZiKS UJ,)
  • prof. Stanisław Biernat (WPiA UJ),
  • prof. Zbigniew Ćwiąkalski (WPiA UJ),
  • prof. Bogusław Gawlik (WPiA UJ),
  • prof. Andrzej Kubas (WPiA UJ),
  • prof. Ryszard Markiewicz WZiKS UJ),
  • prof. Andrzej Mączyński (WPiA UJ),
  • dr Stefan Płażek (WPiA UJ),
  • prof. Andrzej Szumański (WPiA UJ),
  • prof. Kazimierz Zawada (WPiA UJ),
  • prof. Andrzej Zoll (WPiA UJ).

Centrum Obywatelskich Inicjatyw Ustawodawczych Solidarności to zespół ekspertów prawniczych "Solidarności", w skład którego weszło ponad 100 specjalistów z różnych dziedzin prawa i ponad 200 współpracowników z całej Polski. Powołane w Krakowie 17 stycznia 1981 roku obradowało w sądzie krakowskim i na Uniwersytecie Jagiellońskim. Zakończyło pracę w 1992 r. W tym czasie COIUS przygotowało reformę prawa w opracowując kilkadziesiąt społecznych projektów ustaw.

Data opublikowania: 29.08.2012
Osoba publikująca: Łukasz Wspaniały