UJ uhonorował prof. Sebastiana Kortmanna

W dniach 17-18 października 2014 roku prorektor UJ ds. dydaktyki prof. Andrzej Mania uczestniczył w uroczystości przekazania władzy rektorskiej na Uniwersytecie im. Radbouda w Nijmegen. Piastującego to stanowisko od 2007 roku prof. Sebastiana Kortmanna zastąpił prof. Theo Engelen. Ceremonia miała miejsce w miejscowym kościele Stevenskerk. W uroczystości wzięli udział zaproszeni goście z wielu krajów, w szczególności rektorzy reprezentujący uczelnie partnerskie sieci IRUN.

Podczas ceremonii prof. Andrzej Mania wręczył prof. Sebastianowi Kortmannowi srebrny medal "Plus ratio quam vis" jako wyraz wdzięczności za szczególne zasługi Holendra dla Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz dla rozwoju współpracy w ramach sieci IRUN. Profesor Sebastian Kortmann wywarł ogromny wpływ na rozwój współpracy międzynarodowej. Dzięki jego aktywności IRUN stał się widoczny w Europie promując wysoką jakość badań naukowych i dydaktyki akademickiej. Uniwersytet Jagielloński zawdzięcza byłemu już rektorowi Uniwersytetu w Nijmegen rozwój współpracy w wielu dziedzinach nauki i programów dydaktycznych. Najstarsza polska uczelnia ceni jego zdolności organizacyjne, życzliwość i przyjaźń.

Pamiątkowy medal "Plus ratio quam vis" przyznawany jest osobom szczególnie zasłużonym dla Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pierwszy medal, wybity dla upamiętnienia 600-lecia odnowienia uczelni przez św. Jadwigę królową i króla Władysława Jagiełłę, otrzymał w 1997 r. papież Jan Paweł II, absolwent i zarazem doktor honoris causa UJ. Uhonorowane nim zostały także inne wybitne osobistości, m.in. noblista dr James Dewey Watson, były premier Portugalii Aníbal Cavaco Silva, były prezydent Francji Valéry Giscard d'Estaing, prof. Franciszek Ziejka, prof. Karol Musioł, prof. Andrzej Zoll, prof. Władysław Stróżewski, prof. Adam Bielański czy prof. Piotr Sztompka.

Data opublikowania: 22.10.2014
Osoba publikująca: Łukasz Wspaniały