Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wizyta przedstawicieli węgierskiej dyplomacji

W czwartkowe popołudnie 23 października 2014 roku prof. Wojciech Nowak, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, przyjął w Collegium Novum dyplomatów z Węgier. Na czele delegacji stanął István ĺjgyártó, sekretarz stanu Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Towarzyszyli mu dr Iván Gyurcsík, ambasador Węgier w Polsce, dr hab. Adrienne Körmendy, konsul generalny Węgier w Krakowie, prof. István Kovács, były konsul generalny Węgier, oraz dr Sándor Nedeczky. W spotkaniu uczestniczyli również prof. Stanisław Sroka, prodziekan ds. ogólnych Wydziału Historycznego UJ, oraz prof. László Nagy, kierownik Katedry Hungarystyki UJ.

Pierwszym punktem wizyty na Uniwersytecie Jagiellońskim było złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą węgierskich studentów, którzy kształcili się w XV i XVI wieku w Akademii Krakowskiej, gdy przy ul. Brackiej 5 funkcjonowała Bursa Węgierska oraz pod tablicą upamiętniającą ofiary Sonderaktion Krakau. Następnie prof. Wojciech Nowak zaprosił gości do sali Senackiej, w której przybliżył historię i okoliczności towarzyszące założeniu najstarszej polskiej uczelni. Jak zaznaczył rektor UJ, to król Kazimierz Wielki w 1364 roku wprowadził nasz kraj do uniwersyteckiej Europy. W swoim wystąpieniu wspomniał też o zakończonych obchodach Jubileuszu 650-lecia UJ oraz o sympatii i bliskości łączącej od wielu wieków Polaków i Węgrów.

- Bardzo się cieszę z tej wizyty, która podkreśla nasze bliskie kontakty. Filologia węgierska cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem kandydatów. To pokazuje, że młode pokolenie, żyjące w innych czasach, tą problematyką się interesuje i chce dowiedzieć się więcej. Skąd to się bierze? To są te więzi, które nas łączą. Cieszmy się wspólnie wolnością w XXI wieku - powiedział prof. Wojciech Nowak.

W przyjacielskim tonie wypowiadał się również sekretarz stanu István ĺjgyártó. Wspomniał o swoim pierwszym pobycie w Krakowie w czasach szkoły średniej. Jak mówił, miasto wywarło na nim olbrzymie wrażenie, a magia Krakowa nadal przyciąga wielu jego rodaków. Wyraził też zadowolenie z dużej inklinacji filologią węgierską na Uniwersytecie Jagiellońskim.

- To dla mnie zaszczyt i powód do dumy, że tylu Polaków chce poznawać nasz język i kulturę. Zobowiązuję się zrobić wszystko, by to zainteresowanie utrzymać - zapewnił.

Podczas spotkania prof. Stanisław Sroka zwrócił też uwagę na dobrą współpracę pomiędzy Uniwersytetem Jagiellońskim a Konsulatem Generalnym Republiki Węgierskiej w Krakowie. Zapowiedział, że w planach jest zorganizowanie dwóch wspólnych wystaw. Pierwsza miałaby się zbiec w czasie z wizytą papieża Franciszka w Krakowie podczas Światowych Dni Młodzieży w 2016 roku. Druga ekspozycja, zatytułowana "Pod berłami Andegawenów", planowana jest w 2017 roku. Na Zamku Królewskim na Wawelu zaprezentowane byłyby najciekawsze eksponaty związane z panowaniem tej dynastii w Polsce i na Węgrzech.

Dzisiejsze spotkanie prof. Wojciecha Nowaka z przedstawicielami węgierskiej dyplomacji było kolejnym w ostatnich kilkunastu miesiącach. W marcu 2013 roku oficjalną wizytę złożył prezydent Janos Ader wraz z pierwszą damą Anitą Herczegh (więcej nt. tutaj). Rok później UJ, w ramach "Jagiellońskich Spotkań Dyplomatycznych", gościł ministra spraw zagranicznych prof. Jánosza Martonyiego (więcej nt. tutaj).

Warto podkreślić, że Uniwersytet Jagielloński prowadzi intensywną współpracę międzynarodową z dwiema węgierskimi uczelniami - Uniwersytetem im. Eoetvoesa Loranda w Budapeszcie (od 1987 roku) oraz Uniwersytetem w Peczu (od 2004 roku). Umowy przewidują wymianę studentów, doktorantów i pracowników naukowych.

Zdjęcia: Anna Wojnar

Data opublikowania: 23.10.2014
Osoba publikująca: Łukasz Wspaniały

Widok zawartości stron Widok zawartości stron