Coraz bliżej rozpoczęcia budowy nowej siedziby Szpitala Uniwersyteckiego

Spotkanie poświęcone aktualnemu stanowi zaawansowania realizacji inwestycji pn. "Nowa Siedziba Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie-Prokocimiu" (Fot. Anna Wojnar)

W środę 29 października 2014 roku prof. Piotr Laidler, prorektor UJ ds. CM, poinformował o wyborze najkorzystniejszej oferty na budowę nowej siedziby Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie-Prokocimiu. Złożyło ją konsorcjum firm Warbud (lider), VAMED Standortentwicklung und Engineering oraz PORR Polska, które zadeklarowało, że wykona prace za 819 mln zł. Nieco droższa była oferta konsorcjum Budimexu (lider) i Inso Sistemi Per Le Infrastrutture Sociali (871 mln zł) oraz konsorcjum Obrascon Huarte Lain (OHL) Hiszpania i OHL Czechy (876 mln zł). Najwyższą kwotę zaproponowało konsorcjum Strabag (lider), SPPD i Acciona Infraestructuras (998 mln zł). Podczas wyłaniania wykonawcy kierowano się nie tylko ceną. Brano pod uwagę także wartość techniczną, harmonogram realizacji zamówienia oraz aspekty środowiskowe. Pozostałe firmy mają teraz czas na ewentualne odwołanie się od decyzji komisji.

W spotkaniu w auli im. Nowodworskiego UJ CM wzięli udział i głos zabrali m. in. rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Wojciech Nowak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Cezary Rzemek, wojewoda Jerzy Miller, marszałek województwa Marek Sowa, wiceprezydent Krakowa Elżbieta Koterba, przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego Kazimierz Barczyk, dyrektor Małopolskiego Oddziału NFZ Barbara Bulanowska oraz parlamentarzyści z Małopolski.

Budowa nowej siedziby Szpitala Uniwersyteckiego powinna zakończyć się w kwietniu 2019 roku. Wartość kosztorysowa całej inwestycji wynosi ponad 1,2 mld złotych. 800 mln zł z tej kwoty pokryje budżet państwa. Wsparcie finansowe zadeklarowały także władze województwa, które przekażą do 60 mln euro ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Pozostałe pieniądze będą pochodzić ze środków własnych Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum.

Nowy Szpital Uniwersytecki znacząco wpłynie na zapewnienie wysokiego poziomu ochrony zdrowia dla mieszkańców Krakowa i Małopolski. Kompleks budynków ma mieć 109 685 m kw. powierzchni użytkowej. Znajdą się tu 24 sale operacyjne, szpitalny oddział ratunkowy, poradnie specjalistyczne oraz część dydaktyczno-administracyjna. Szpital zaprojektowano tak, by jego obiekty mogły spełniać strategiczne funkcje, jak diagnostyczna (przy wykorzystaniu najnowocześniejszej aparatury obrazowej), lecznicza (w oparciu o najnowsze i innowacyjne metody leczenia zachowawczego i operacyjnego), dydaktyczna (służącą kształceniu specjalistycznych kadr medycznych dla Polski południowej i południowo-wschodniej) i naukowa (pozwalającą na wieloprofilowe badania kliniczne służące postępowi medycznemu).

Data opublikowania: 29.10.2014
Osoba publikująca: Łukasz Wspaniały