Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Delegacja z Università Politecnica delle Marche odwiedziła UJ

30 października Uniwersytet Jagielloński odwiedziła delegacja z Università Politecnica delle Marche (Ancona, Włochy). Na czele gości stał prorektor uczelni prof. Gian Luca Gregori, któremu towarzyszyli: dziekan Wydziału Filologicznego (Facoltà di Economia) Francesco Chelli, socjolog prof. Ugo Ascoli, kierownik studiów Inżynierskich prof. Maurizio Bevilacqua, prof. Franca Saccucci z Wydziału Medycyny (Facoltà di Medicina), prof. Giuseppe Corti z Instytutu Nauk Rolniczych, Spożywczych i Środowiskowych (Dipartimento di Scienze Agrarie, Alimentari ed Ambientali), prof. Alessandra Norici z Instytutu Nauk o Życiu i Środowisku (Dipartimento di Scienze della Vita e dell'Ambiente).

W Sali Senackiej Collegium Novum UJ na włoskich gości czekali: rektor UJ prof. Wojciech Nowak, prorektor ds. Collegium Medicum prof. Piotr Laidler, dziekan Wydziału Filologicznego prof. Elżbieta Górska oraz dr hab. Roman Sosnowski, dyrektor Instytutu Filologii Romańskiej UJ.

Obie strony zaprezentowały swoje uczelnie (strukturę, liczbę studentów i kierunki współpracy międzynarodowej).  W zamyśle władz Università Politecnica delle Marche (uniwersytet kształci na pięciu wydziałach: medycznym, rolniczym, ekonomicznym, inżynierii i naukach ścisłych) leży nawiązanie współpracy z międzynarodowej z Uniwersytetem Jagiellońskim.

Jak wyjaśnił prof. Ugo Ascoli, wizyta delegacji z Włoch związana była także z realizacją skierowanego do studentów Università Politecnica delle Marche projektu edukacyjnego "Progetto memoria" (Projekt „Pamięć"), który ma za zadanie uświadomić wagę historii poprzez bezpośredni kontakt z miejscami, gdzie ta historia się tworzyła. Częścią projektu jest zwiedzanie byłego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau oraz wizyta w Krakowie i muzeach krakowskich. Wizyta w obozie zagłądy ma być przypomnieniem holokaustu Żydów i innych zbrodni nazistowskich tak, aby włoscy studenci mogli sobie uświadomić ogrom okrucieństwa tamtych czasów. Z kolei zwiedzanie Krakowa, miasta o przebogatej historii i architekturze ma pokazać, że Polska to nie tylko smutne wydarzenia związane z czasami II wojny światowej.

W tym kontekście rektor prof. Wojciech Nowak wskazał, że na UJ istnieje Centrum Badań Holokaustu, a także przypomniał historię Sonderaktion Krakau - podstępnej akcji gestapo z 1939 roku, w wyniku której 183 krakowskich profesorów i nauczycieli akademickich, zostało aresztowanych, a następnie wywiezionych do obozów koncentracyjnych w Sachsenhausen i Dachau.

Na zakończenie spotkania rektor zaprosił gości do zwiedzenia auli Collegium Novum UJ.

zdjęcia Anna Wojnar

Data opublikowania: 30.10.2014
Osoba publikująca: Mariusz Kopiejka

Widok zawartości stron Widok zawartości stron