Inauguracja Uniwersytetu Na Ruczaju

27 października odbyły się zajęcia inauguracyjne Uniwersytetu Na Ruczaju – Wszechnicy Rodzicielskiej, skierowane do rodziców uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących Integracyjnych nr 2 im. Uniwersytetu Jagiellońskiego. Uroczysty wykład inauguracyjny zatytułowany „Rola nauki w życiu człowieka" wygłosił prof. dr hab. Andrzej Mania, prorektor UJ ds. dydaktyki.

Inicjatorem projektu Uniwersytet Na Ruczaju jest absolwentka Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Jagiellońskiego pani Beata Mordyńska. U źródeł powołania uniwersytetu leżało przekonanie, że aktywowanie i połączenie istniejących społeczności i pomysłów w nowym podejściu, wzmocnienie współpracy oraz integracja środowiska lokalnego, naukowego, rodzinnego i szkolnego pozwoli na stworzenie warunków do wszechstronnego rozwoju dzieci i młodzieży oraz budowę kapitału społecznego i naukowego szkoły. Głównym celem wszechnicy jest stworzenie systemu wspomagającego kształcenie osobiste wspólnoty osiedla Ruczaj, aby wydawała ludzi dojrzałością znakomitych, ozdobą cnót pełnych i biegłych w umiejętnościach wszelakich.

Zespół Szkół Ogólnokształcących Integracyjnych nr 2 im. Uniwersytetu Jagiellońskiego, otwierając podwoje Uniwersytetu Na Ruczaju, wpisuje się w obchody Jubileuszu 650-lecia powołania najstarszej polskiej uczelni, a zarazem wzoruje na szczytnych osiągnięciach swojego Patrona.

tekst i zdjęcia Beata Mordyńska

Data opublikowania: 05.11.2014