Ambasador Chińskiej Republiki Ludowej z wizytą na Uniwersytecie Jagiellońskim

W dniu 5 listopada na Uniwersytecie Jagiellońskim gościł ambasador Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce, Xu Jian. Pierwszym punktem wizyty było spotkanie z rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego, prof. Wojciechem Nowakiem w Collegium Novum. W spotkaniu uczestniczyli również: prof. Bogdan Szlachta, dziekan Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych, ks. prof. Krzysztof Kościelniak, dyrektor Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ oraz dr Joanna Wardęga, dyrektor Instytutu Konfucjusza w Krakowie. Ambasadorowi towarzyszyli Liu Wansheng, radca ds. edukacji oraz Fei Yao, radca ds. stosunków bilateralnych.  Podczas spotkania przedstawiono dotychczasowe formy współpracy między UJ a chińskimi uczelniami, zwłaszcza na poziomie Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu oraz Instytutu Konfucjusza. Rozmawiano także o poszerzeniu współpracy w przyszłości.

Po wizycie w Collegium Novum chińska delegacja zwiedziła Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Collegium Maius. Szczególne zainteresowanie ambasadora wzbudziły starodruki oraz historyczne instrumenty astronomiczne.

Następnie ambasador Xu Jian odwiedził III Kampus UJ, aby na Wydziale Studiów Międzynarodowych w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu wygłosić wykład Chinese diplomacy and the relationship between China and Poland. W wykładzie ambasador poruszył temat historii chińskich stosunków dyplomatycznych, opisując je jako realizowane pod hasłem pokoju i współdziałania dla wzajemnych korzyści. Opisywał również wyzwania chińskiej współczesnej polityki. Ambasador dostrzegł podobieństwa w losach polskiego i chińskiego narodu, doceniając, jak bardzo oba te narody zbliżyły się w przeciągu ostatnich lat. Po wykładzie nastąpiła seria pytań ze strony studentów. Wykład został zorganizowany w ramach 3. edycji cyklu "Jagiellońskie Spotkania Dyplomatyczne" ("Jagiellonian Diplomatic Encounters") zainicjowanego przez WSMiP UJ.

Ostatnim punktem wizyty na Uniwersytecie były odwiedziny w Centrum Języka i Kultury Chińskiej UJ "Instytut Konfucjusza w Krakowie". Ambasador spotkał się z dr Joanną Wardęgą, dyrektor IK, oraz Sunem Zhongli, wicedyrektorem ze strony chińskiej. Była to pierwsza wizyta ambasadora w Instytucie i okazja do zapoznania się z działalnością tej instytucji w przeciągu ośmiu lat jej funkcjonowania.

Xu Jian jest zawodowym dyplomatą. W chińskiej służbie dyplomatycznej pełnił dotychczas wiele rozmaitych funkcji. Był m.in. radcą w ambasadzie ChRL w Socjalistycznej Republice Rumunii, ambasadorem nadzwyczajnym i pełnomocnym ChRL w Republice Słowenii i Rumunii, dyrektorem Departamentu Kontroli MSZ ChRL. Od 2012 roku jest ambasadorem w Polsce.

Autorem relacji jest dr Joanna Wardęga.