Medal "Plus ratio quam vis" dla dr. Frederica Skalny'ego

5 listopada 2014 r., prorektor UJ ds. dydaktyki prof. Andrzej Mania dokonał uroczystego nadania srebrnego medalu "Plus ratio quam vis" dr. Fredericowi Skalny'emu. Ceremonia odbyła się na Uniwersytecie Rochester w Stanach Zjednoczonych

Odznaczenie przyznane zostało w uznaniu zasług doktora Skalny'ego dla rozpowszechniania polskiej kultury i nauki w USA oraz rozwijania długoterminowej współpracy pomiędzy Uniwersytetem Jagiellońskim a Uniwersytetem Rochester.

Dr. Frederic Skalny pochodzi z polskiej rodziny, która w 1907 roku wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych i bardzo aktywnie działa na rzecz rozpowszechnienia polskiej kultury i nauki w tym kraju poprzez m.in. powołanie w 1971 roku fundacji Louis Skalny Foundation, która sponsoruje publikację czasopisma naukowego wydawanego przez Polish American Association, a także funduje stypendia dla studentów zajmujących się badaniami nad Polską. Ponadto w 1994 roku Louis Skalny Foundation, jako główny darczyńca, przyczyniła się do powołania Center for Polish and Central European Studies w Uniwersytecie Rochester. Ośrodek ten, obecnie noszący nazwę Skalny Center for Polish and Central European Studies, intensywnie działa na rzecz upowszechniania oraz umacniania polskiej kultury w Rochester oraz w całym kraju poprzez liczne inicjatywy kulturalne, takie jak wykłady, koncerty czy pokazy polskich filmów skierowane do szerokiego grona odbiorców.

Dzięki silnemu wsparciu finansowemu Louis Skalny Foundation na rzecz Skalny Center, możliwe było ufundowanie grantów przeznaczonych na wymianę pracowników naukowych pomiędzy Uniwersytetem Rochester i kilkoma polskimi uczelniami. W 1995 roku Uniwersytet Jagielloński zawarł z Uniwersytetem Rochester umowę bilateralną o współpracy, dzięki której pracownicy naukowi UJ do dnia dzisiejszego wyjeżdżają na semestralne pobyty w Skalny Center. W 2011 roku umowa została rozszerzona o wymianę studencką.

Pamiątkowy medal "Plus ratio quam vis" przyznawany jest osobom szczególnie zasłużonym dla Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pierwszy medal, wybity dla upamiętnienia 600-lecia odnowienia uczelni przez królową Jadwigę i króla Władysława Jagiełłę, otrzymał w 1997 r. papież Jan Paweł II, absolwent i zarazem doktor honoris causa UJ. Uhonorowane nim zostały także inne zasłużone osoby, m.in. noblista dr James Dewey Watson, były premier Portugalii Aníbal Cavaco Silva, były prezydent Francji Valéry Giscard d'Estaing, przewodniczący Komisji Europejskiej, José Manuel Barroso, prof. Franciszek Ziejka, prof. Karol Musioł, prof. Andrzej Zoll, prof. Władysław Stróżewski, prof. Adam Bielański czy prof. Piotr Sztompka.