Prof. Andrzej Matyja odznaczony medalem "Gloria Medicinae"

Prof. dr hab. med. Andrzej Matyja z I Katedry Chirurgii Ogólnej i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Gastroenterologicznej Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum otrzymał medal Gloria Medicinae.

Medal przyznawany jest przez Polskie Towarzystwo Lekarskie osobom szczególnie zasłużonym w dziedzinie medycyny. Kapituła wyróżniła profesora Matyję m.in. za ofiarną służbę ludziom, za najwyższy szacunek dla zdrowia i życia ludzkiego, za sumienne i godne wykonywanie sztuki leczenia, za podtrzymywanie honoru i szlachetnych tradycji stanu lekarskiego. Prof. Andrzej Matyja jest specjalistą w zakresie chirurgii ogólnej i onkologicznej. Z pasją i zaangażowaniem wykonuje swoje obowiązki zawodowe, a także aktywnie działa na polu samorządności lekarskiej walcząc o godność stanu lekarskiego oraz filantropii.

Profesor Andrzej Matyja jest autorem 85 prac opublikowanych oraz 165 referatów i doniesień zjazdowych, konsultant naukowy monografii, recenzent licznych prac publikowanych w "Polskim Przeglądzie Chirurgicznym", "Wideochirurgii i Innych Technikach Mało Inwazyjnych", a także w czasopiśmie „Advances in Clinical and Experimental Medicine". Autor licznych projektów badawczych w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, uczestnik kilkudziesięciu międzynarodowych i krajowych zjazdów, sympozjów i kongresów.

Uroczystość wręczenia medalu odbyła się 8 listopada 2014 roku na Zamku Królewskim w Warszawie.

Medal Gloria Medicinae nadawany jest za wybitne zasługi dla medycyny. Jest on przyznawany tylko dziesięciu lekarzom na świecie w ciągu jednego roku. Dla tych, których osiągnięcia w służbie człowiekowi stwarzają lepszy świat całej ludzkości. Medale Gloria Medicinae ustanowiono w 1990 roku z inicjatywy prezesa Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, profesora Jerzego Woy-Wojciechowskiego. To zaszczytne wyróżnienie jest symbolem wdzięczności dla tych, których życie, czyny i dzieła przepojone są pragnieniem niesienia pomocy ludziom i ulżenia ich cierpieniom. Wśród dotychczas nagrodzonych są takie osobowości jak: Zbigniew Religa, Henryk Skarżyński, Jerzy Sadowski, Maria Robakowa, Wojciech Rowiński.

Data opublikowania: 07.11.2014
Osoba publikująca: Mariusz Kopiejka