Sympozjum selekcyjne do wyboru lidera Laboratorium Maxa Plancka w MCB

9 listopada 2014 r. odbyło się sympozjum selekcyjne poświęcone wyborowi lidera Laboratorium Maxa Plancka w Małopolskim Centrum Biotechnologii. W obradach uczestniczyło 12 ekspertów z dziedziny neurobiologii, biofizyki oraz biologii molekularnej roślin. Stronę niemiecką reprezentowali:

• prof. Bill Hansson – wiceprezydent Insytutu Maxa Plancka – współprzewodniczący komitetu selekcyjnego
  • prof. Klaus Hahlbrock - Max Planck Institute for Plant Breeding Research
  • prof. Herwig Baier -  Max Planck Institute of Neurobiology
  • prof. Thomas Braun -  Max Planck Institute for Heart and Lung Research
  • prof. Jonathan Gershenzon  -  Max Planck Institute for Chemical Ecology
  • dr. Moritz Helmstaedter -  Max Planck Institute of Neurobiology
  • prof. Gerhard Hummer - The Max Planck Institute of Biophysics

Stronę polską reprezentowali:

• prof. dr hab. Stanisław Kistryn – prorektor UJ, współprzewodniczący komitetu selekcyjnego
  • prof. dr hab. Kazimierz Strzałka – kierownik Projektu Małopolskie Centrum Biotechnologii
  • prof. dr hab. Tadeusz Sarna – Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ
  • prof. dr hab. Tadeusz Marek – Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej, Kierownik Ośrodka Neurobiologii MCB
  • prof. dr hab. Katarzyna Turnau – Wydział Biologii i Nauk o Ziemi, Kierownik Ośrodka Bioremediacji
  • prof. dr hab. Ryszard Przewłocki – Instytut Farmakologii PAN

Do konkursu zgłosiło się 37 kandydatów z Europy, Ameryki i Azji. Po przeprowadzonej telekonferencji komitet selekcyjny wyłonił tzw. „krótką listę" - 7 kandydatów, którzy zostali zaproszeni do wzięcia udziału w sympozjum selekcyjnym. Obrady otworzyli prorektor ds. badań i funduszy strukturalnych UJ – prof. dr hab. Stanisław Kistryn oraz prof. Bill Hansson, który w krótkiej prezentacji przedstawił wizję i misję funkcjonowania Instytutu Maxa Plancka oraz cel i warunki współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim.

Podczas sympozjum kandydaci zaprezentowali wyniki swoich najnowszych osiągnięć naukowych oraz przedstawili plany badawcze na kolejne lata działalności. W drugiej części rekrutacji komisja podzielona na dwie podkomisje przeprowadzała piętnastominutowe rozmowy z każdym z kandydatów. Zwycięzca sympozjum podpisze pięcioletni kontrakt z Uniwersytetem Jagiellońskim. Do dyspozycji otrzyma laboratorium o powierzchni ok. 100 m2 zlokalizowane w Małopolskim Centrum Biotechnologii, trzyosobowy zespół badawczy oraz środki na rozruch grupy badawczej.

Data opublikowania: 14.11.2014
Osoba publikująca: Mariusz Kopiejka