Ponad 20 mln zł dla naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego

Nowa siedziba Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ (Fot. Anna Wojnar)

W rozstrzygniętej siódmej edycji konkursów Opus, Preludium i Sonata Narodowe Centrum Nauki przekaże 50 pracownikom naukowym UJ 20 665 784,00 złotych na realizację badań podstawowych. Finansowanie przyznano projektom z trzech grup nauk - nauk humanistycznych, społecznych i o sztuce, nauk o życiu oraz nauk ścisłych i technicznych.

Spośród oferty konkursowej NCN największą popularnością niezmiennie cieszy się Opus, który jest skierowany do wszystkich naukowców, niezależnie od posiadanego przez nich stopnia czy tytułu naukowego. Ze środków można finansować tu różne rodzaje aktywności badawczej, jak zakup aparatury, zatrudnienie współpracowników, wyjazdy badawcze. W siódmej edycji tego konkursu do finansowania zakwalifikowano 30 projektów uniwersyteckich na kwotę ponad 16 mln zł.

Natomiast dla badaczy, którzy rozpoczynają swoją karierę naukową, przeznaczony jest konkurs Preludium. Osoba składająca wniosek w tym konkursie nie może posiadać stopnia naukowego doktora, stąd też najliczniejszą grupę wnioskodawców stanowią studenci studiów doktoranckich. W tym konkursie finansowanie przyznano 14 projektom o łącznej wartości ponad 1,5 mln złotych. Z uwagi na nieprecyzyjne podanie jednostek naukowych większości laureatów konkursu Preludium, niewymienionych doktorantów z Uniwersytetu Jagiellońskiego prosimy o kontakt z Działem Promocji i Informacji UJ: (12) 430-23-09 lub info@uj.edu.pl.

Trzeci spośród rozstrzygniętych konkursów jest Sonata. Adresowany jest do osób posiadających stopień naukowy doktora nie dłużej niż od pięciu lat. W ramach konkursu możliwy jest zakup nowoczesnej aparatury badawczej mającej na celu stworzenie unikatowego warsztatu naukowego. Tym razem do finansowania zostało zakwalifikowanych sześć wniosków, a łączna kwota finansowania wyniosła ponad 2,5 mln zł.

Pełna lista laureatów z Uniwersytetu Jagiellońskiego:

Data opublikowania: 14.11.2014
Osoba publikująca: Łukasz Wspaniały