Zmarł profesor Krzysztof Fiałkowski

17 listopada na Cmentarzu Rakowickim społeczność akademicka pożegnała na zawsze Profesora Krzysztofa Fiałkowskiego, fizyka, człowieka o wielkim dorobku i wspaniałej osobowości. Na miejsce wiecznego spoczynku Profesora odprowadziło liczne grono jego Koleżanek i Kolegów z instytucji naukowych krakowskich i polskich. Władze Uniwersytetu reprezentowali prorektorzy prof. Stanisław Kistryn i prof. Andrzej Mania, a także były rektor prof. Karol Musioł i prorektor prof. Piotr Tworzewski oraz reprezentanci Senatu UJ.

Wieczorem tego samego dnia w kolegiacie Św. Anny ks. prof. dr hab. Wojciech Misztal, prorektor ds. rozwoju i polityki kadrowej Uniwersytetu Papieskiego im. Jana Pawła II odprawił nabożeństwo w intencji wszystkich zmarłych w ubiegłym roku pracowników uczelni akademickich Krakowa. W mszy wypominkowej uczestniczyli prorektorzy UJ prof. Andrzej Mania i prof. Stanisław Kistryn. Pozostałe krakowskie uczelnie reprezentowali m.in. rektor AGH prof. Tadeusz Słomka wraz z prorektorem prof. Zbigniewem Kąkolem, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie prof. Andrzej Chochół oraz rektor Uniwersytetu Rolniczego prof. Włodzimierz Sady.

Prof. Krzysztof Fiałkowski pracował w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, był wybitnym specjalistą z zakresu fizyki teoretycznej cząstek elementarnych, wychowawcą i nauczycielem kilku pokoleń fizyków. Zastępca dyrektora Instytutu Fizyki UJ (1977-1981), prodziekan (1981- 1987) oraz dziekan (1993-1999) Wydziału Matematyki i Fizyki, wieloletni kierownik Zespołu Zakładów Fizyki Teoretycznej Instytutu Fizyki, wieloletni członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Fizycznego, przewodniczący Zarządu Oddziału Krakowskiego PTF w latach 2012-2013, autor i współautor wielu książek, podręczników fizyki dla szkół oraz poradników dla nauczycieli.

Data opublikowania: 18.11.2014
Osoba publikująca: Mariusz Kopiejka