Spotkanie z Rimantasem Šalną

18 listopada w Bibliotece Jagiellońskiej odbyło się spotkanie z Rimantasem Šalną, kierownikiem Muzeum Adama Mickiewicza przy Bibliotece Uniwersytetu Wileńskiego, autorem kilku książek i wielu artykułów o Adamie Mickiewiczu, Euzebiuszu Słowackim, filomatach i filaretach. Spotkanie było także promocją jego najnowszej książki - "Po różnych stronach barykady".

Podczas spotkania Rimantas Šalna opowiadał o mało znanych faktach z życia Mickiewicza i jego otoczenia – wileńskim okresie poety i jego kontaktach z filomatami, najważniejszych kobietach w życiu Mickiewicza, znajomości z Towiańskim, tworzeniu legionów polskich w Turcji, wspomnieniach sekretarza Mickiewicza - Armanda Levy'ego oraz postrzeganiu tych samych wydarzeń historycznych przez poetów stojących „po przeciwnych stronach barykady" - Mickiewicza, Tołstoja i Puszkina.

Rimantas Šalna, obok swojej najnowszej książki, zaprezentował również inne swoje wydawnictwa, takie jak „Adam Mickiewicz w Wilnie", „Adam Mickiewicz na zesłaniu", „Adam Mickiewicz a kobiety" oraz napisaną wraz z innymi autorami książkę „Stanisław Morawski. Fizjognomistyka kobiet".

zdjęcia: Anna Wojnar

Data opublikowania: 19.11.2014