Profesor Piotr Hofmański sędzią w Międzynarodowym Trybunale Karnym

Prof. dr hab. Piotr Hofmański jako pierwszy Polak w historii został sędzią, działającego od 2002 r., Międzynarodowego Trybunału Karnego. Kadencja sędziego będzie trwała w latach 2015-2024.

Profesor Piotr Hofmański jest sędzią Sądu Najwyższego RP, wykładowcą na Uniwersytecie Jagiellońskim (Katedra Postępowania Karnego Wydziału Prawa i Administracji UJ) oraz ekspertem Rady Europy. Od 17 listopada 2013 r. pełni funkcję Przewodniczącego Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego działającej przy Ministrze Sprawiedliwości.

Prof. Hofmański jest jednym z najlepszych i najbardziej doświadczonych ekspertów w dziedzinie procedury karnej w Polsce i ma kwalifikacje wymagane do obejmowania najwyższych polskich urzędów sądowniczych. Karierę sędziowską rozpoczął w 1994 r. jako sędzia Sądu Apelacyjnego w Białymstoku. Dwa lata później został sędzią Izby Karnej Sądu Najwyższego, którą to funkcję sprawuje do dzisiaj. Profesor jest autorem ponad 200 prac naukowych dotyczących różnorodnych aspektów materialnego i procesowego prawa karnego.

Profesor został wybrany większością dwóch trzecich głosów, kampanię promocyjną polskiego kandydata prowadził Departament Prawno-Traktatowy MSZ, pod nadzorem podsekretarza stanu w MSZ prof. Artura Nowaka-Fara.

Międzynarodowy Trybunał Karny został powołany przez państwa-strony Rzymskiego Statutu w celu sądzenia pojedynczych osób oskarżanych o popełnienie najcięższych zbrodni międzynarodowych. Siedzibą Trybunału jest Haga.

Data opublikowania: 10.12.2014
Osoba publikująca: Mariusz Kopiejka