Wiadomości z posiedzenia Senatu UJ

Pierwsze w nowej kadencji władz Uniwersytetu Jagiellońskiego posiedzenie Senatu odbyło się 26 września 2012 r.

Posiedzenie rozpoczęło się uroczystym wręczeniem nominacji na Senatora Uniwersytetu Jagiellońskiego członkom Wspólnoty Uniwersyteckiej wyłonionym w ostatnich wyborach. Nominacje wręczył Rektor UJ prof. dr hab. med. Wojciech Nowak. Aktualna lista członków Senatu dostępna na stronie internetowej www.uj.edu.pl/uniwersytet/wladze/senat.

Rektor prof. W. Nowak przedstawił "Sprawozdanie" zawierające informacje o: zmarłych pracownikach, działalności władz uczelni oraz o najważniejszych osiągnięciach w okresie od poprzedniego posiedzenia Senatu.

Prorektor ds. dydaktyki prof. dr hab. Andrzej Mania przedstawił wstępne sprawozdanie z przebiegu naboru 2012/2013. Ponadto poinformował, że od początku roku prowadzona była korespondencja i rozmowy z MNiSW w sprawie zaakceptowania znacznego przyrostu liczby studentów studiów dziennych na Uniwersytecie Jagiellońskim w stosunku do roku 2009. Uniwersytet argumentował, że wzrost był w pełni legalny w myśl obowiązującego w tamtym czasie prawa oraz, że wynikał z realizacji wdrażania systemu bolońskiego tj. rozwijania studiów II stopnia. Wobec wyczerpania możliwości przekonania MNiSW i podjęcia przez nie decyzji akceptującej tylko częściowo wzrost liczby studentów Uniwersytet Jagielloński złożył skargę na decyzję MNiSW do WSA z prośbą o skierowanie do Trybunału Konstytucyjnego prośby o zbadanie zgodności z Konstytucją przepisów artykułu 8 ustawy i artykuły 30 nowelizacji. Jednocześnie planowane jest zmniejszanie począwszy od roku 2013/2014 limitów przyjęć o 5% z wyłączeniem kierunków studiów medycznych i kierunków studiów zamawianych. Wzrost liczby studentów Collegium Medicum został zaakceptowany przez Ministerstwo Zdrowia.

Doceniając  osiągnięcia naukowe, dydaktyczne i organizacyjne, Senat UJ przychylił się do wniosku Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi UJ w sprawie nadania uroczystości odnowienia doktoratu po 50-latach rangi ogólnouniwersyteckiej następującym Profesorom:

• prof. dr hab. Elżbiecie Morycowej,
  • prof. dr hab. Stanisławie Stokłosowej,
  • prof. dr hab. Józefowi Surowiakowi

Senat UJ zatwierdził wnioski o:

- mianowanie na stanowisko profesora zwyczajnego:

• prof. dr hab. Piotra Popika w Zakładzie Ratownictwa Medycznego Wydziału Nauk o Zdrowiu;

- mianowanie na stanowisko profesora nadzwyczajnego:

• prof. dr hab. Piotra Odrowąż-Pieniążka w Klinice Chorób Serca i Naczyń Instytutu Kardiologii Wydziału Lekarskiego UJ CM;
  • prof. dr hab. Tadeusza Gaździka w Klinice Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu Instytutu Fizjoterapii Wydziału Nauk o Zdrowiu UJ CM;
  • prof. dr hab. Romualda Janika w Instytucie Fizyki Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ;

- zatrudnienie na podstawie umowy o pracę na stanowisko profesora nadzwyczajnego:

• dr hab. Doroty Pach w Klinice Endokrynologii Katedry Endokrynologii Wydziału Lekarskiego UJ CM;
  • Dr hab. Wiktora Adamusa w Instytucie Ekonomii i Zarządzania Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ.

W trakcie posiedzenia Senatu akty nominacji na stanowiska profesorskie w Uniwersytecie Jagiellońskim otrzymali z rąk Rektora następujący pracownicy:

Mianowania na stanowisko profesora zwyczajnego:

• prof. dr hab. Marta Dziedzicka-Wasylewska – z Zakładu Biochemii Fizycznej Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ;
  • prof. dr hab. Grzegorz Lewicki – z Instytutu Matematyki Wydziału Matematyki i Informatyki UJ;
  • prof. dr hab. Katarzyna Stadnicka – z Zakładu Krystalochemii i Krystalofizyki Wydziału Chemii;
  • prof. dr hab. Krystyna Sztefko – z Zakładu Biochemii Klinicznej Polsko-Amerykańskiego Instytutu Pediatrii, Wydziału Lekarskiego CM UJ.
Data opublikowania: 02.10.2012
Osoba publikująca: Mariusz Kopiejka