Podpisanie umowy w ramach wyszehradzkiej sieci VNDREAM

1 października 2012 r. w Auditorium Maximum rektor UJ prof. Wojciech Nowak oraz prorektorzy: Uniwersytetu w Peczu - prof. Laszlo Komlosi, Uniwersytetu Masaryka w Brnie - prof. Ivan Maly oraz Uniwersytetu Mateja Bela w Bańskiej Bystrzycy - prof. Milota Vetrakova podpisali umowę o utworzeniu nowego kierunku studiów w ramach wyszehradzkiej sieci VNDREAM.

Porozumienie przewiduje powołanie konsorcjum naukowego w celu utworzenia wspólnego kierunku studiów magisterskich: stosunki międzynarodowe o specjalizacji: Europa z perspektywy wyszehradzkiej. Nowy kierunek zostanie uruchomiony z dniem 1 października 2013 r., a koordynatorem przedsięwzięcia będzie Uniwersytet Jagielloński.

Nowy kierunek umożliwia studentom zdobycie specjalistycznej wiedzy, umożliwiającej zrozumienie złożonej natury wzajemnych relacji między globalnymi i lokalnymi czynnikami oddziałującymi na funkcjonowanie organizacji międzynarodowych, gospodarki, i społeczeństwa obywatelskiego. Absolwenci będą mogli podjąć pracę w organizacjach międzynarodowych, służbach dyplomatycznych, mass mediach, organizacjach pozarządowych, lub też kontynuować ścieżkę naukową jako doktoranci.

Projekt VNDREAM (Wyszehradzka Sieć Na Rzecz Badań, Edukacji i Mobilności) powołany został do życia wiosną 2012 roku. Głównym celem sieci jest stworzenie platformy współpracy badawczej i dydaktycznej w obszarze stosunków międzynarodowych i studiów europejskich w państwach Grupy Wyszehradzkiej. Partnerami projektu są jednostki z wiodących uniwersytetów z Europy Środkowej: Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ (koordynator sieci Instytut Europeistyki), Wydział Humanistyczny Uniwersytetu w Peczu (Węgry), Wydział Studiów Politycznych i Międzynarodowych Uniwersytetu Mateja Bela w Banskiej Bystricy (Słowacja) oraz Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Masaryka w Brnie (Czechy). Projekt jest wspierany finansowo przez Fundusz Wyszehradzki.

Data opublikowania: 02.10.2012
Osoba publikująca: Mariusz Kopiejka