Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nowe światło na Nowy Rok w synchrotronie

Zespół SOLARIS (Fot. Emilia Król)

Dzięki intensywnej pracy zespołu SOLARIS, w synchrotronie udało się pozyskać pierwsze elektrony. Zostały one wyprodukowane z elektronowego działa (RF Gun). To tutaj zaczyna się życie elektronów, które są wstępnie przyspieszane. Następnie trafiają do akceleratora liniowego, w którym są dalej rozpędzane do prędkości bliskiej prędkości światła.

- A wszystko po to, aby uzyskać promieniowanie synchrotronowe, czyli wyjątkowe światło do badań. Otrzymanie pierwszych elektronów z działa elektronowego poprzedzone było wielogodzinną pracą fizyków, informatyków i inżynierów SOLARIS. Oczekiwaliśmy w pełnym napięciu czy wszystkie parametry zostały poprawnie obliczone i czy wszystko zostało odpowiednio zaprojektowane - mówi Adriana Wawrzyniak, koordynatorka tej operacji i dodaje: - Przed nami jeszcze wiele pracy i wiele testów, ale ten pierwszy sukces to dobra wróżba na niedaleką przyszłość, kiedy już przystąpimy do uruchamiania synchrotronu.

Synchrotron powstaje w Krakowie na terenie III Kampusu UJ. To multidyscyplinarne urządzenie badawcze, które otworzy nowe możliwości dla wielu dziedzin nauki, jak biologia, chemia, fizyka, inżynieria materiałowa, medycyna, farmakologia, geologia czy krystalografia.

Data opublikowania: 08.01.2015
Osoba publikująca: Łukasz Wspaniały

Widok zawartości stron Widok zawartości stron