Młodzi naukowcy z UJ laureatami programu "Mentoring"

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej rozstrzygnęła kolejną edycję programu "Mentoring" realizowanego w ramach projektu "Skills FNP". W ostatnim naborze zgłosiło się 16 badaczy. Trzynastu z nich wzięło udział w rozmowach z panelem recenzenckim. Biorąc pod uwagę rekomendacje panelu, FNP wyłoniła 9 nowych uczestników programu, którzy nawiążą współpracę z uczonymi o uznanym dorobku naukowym. W gronie laureatów znalazło się troje młodych naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego. To dr inż. Natalia Szkaradek z Zakładu Chemii Bioorganicznej Wydziału Farmaceutycznego UJ CM, dr Daniel Załuski z Zakładu Farmakognozji Wydziału Farmaceutycznego UJ CM oraz dr Tomasz Żuradzki z Zakładu Badań nad Etyką Zawodową Wydziału Filozoficznego.

Celem programu jest umożliwienie jego uczestnikom nawiązania kontaktów i współpracy mentoringowej z doświadczonymi uczonymi z Polski lub z zagranicy o uznanym dorobku naukowym. Program wspiera współpracę mentora z jego podopiecznymi, tzw. one-to-one mentoring. Mentorowanym może zostać osoba ze stopniem naukowym doktora, pracująca w polskiej jednostce naukowej lub będąca absolwentem studiów doktoranckich, o ile od nadania stopnia doktora nie upłynął rok. FNP zapewnia naukowcom zakwalifikowanym do programu dofinansowanie do czterech krótkich spotkań mentora i mentorowanego. Fundacja zakupi bądź zrefunduje bilet na przejazd oraz, w ramach ryczałtu, sfinansuje koszty noclegu, wyżywienia i transportu lokalnego poniesione na miejscu.

Formuła mentoringu ma charakter otwarty. Kluczowe dla zawiązania efektywnej relacji mentoringu jest ustalenie, jakie role przyjmą partnerzy i jakie są ich oczekiwania. W programie mentoringu oferowanym przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej doprecyzowanie formuły mentoringu satysfakcjonującej obie strony relacji leży całkowicie w gestii mentora i mentorowanego.

Data opublikowania: 09.01.2015
Osoba publikująca: Łukasz Wspaniały