Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Prestiżowa publikacja badaczy z UJ

„Physiological Reviews", prestiżowy kwartalnik, opublikował w styczniu artykuł doktora Marcina Sarewicza i profesora Artura Osyczki z Zakładu Biofizyki Molekularnej Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Praca zatytułowana „Electronic connection between the quinone and cytochrome c redox pools and its role in regulation of mitochondrial electron transport and redox signaling" przedstawia działanie cytochromu bc1 (mitochondrialny kompleks III) na poziomie molekularnym i jego roli w regulacji przepływu elektronów przez mitochodrialny łańcuch oddechowy i produkcji reaktywnych form tlenu.

– Dyskutujemy w niej najnowsze odkrycia w tej dziedzinie, odnosząc się również do tych, które dokonane zostały w ostatnich latach przez Grupę Bioenergetyki Molekularnej Zakładu Biofizyki Molekularnej – mówi prof. Artur Osyczka. – Kompleks III jest bardzo ważnym białkiem, które zaangażowane jest w procesy przekształcania energii w żywych komórkach, a odkrycia ostatnich lat pozwoliły lepiej zrozumieć jego działanie. W artykule omawiamy między innymi zidentyfikowanie stanów pośrednich reakcji katalitycznych, odkrycie nowego mechanizmu produkcji reaktywnych form tlenu przez ten kompleks, a także odkrycie przekazu elektronu między monomerami w dimerze, co rzuca nowe światło na fizjologiczną rolę dimeru. Ma to znaczenie poznawcze  – a także pozwoli w przyszłości lepiej zrozumieć podłoże molekularne niektórych chorób, na przykład metabolicznych, mitochodnrialnych, czy neurodegeneracyjnych, które mają związek z funkcjonowaniem mitochondrialnego łańcucha oddechowego. Być może przyczyni się to do lepszego zrozumienia procesu starzenia się komórek – dodaje.

Kwartalnik „Physiological Reviews" ma niezwykle wysoki impact factor (29), przez co jest w czołówce najbardziej prestiżowych czasopism naukowych, i co ważne, istotnych opiniotwórczo w środowisku naukowym. Publikacja z Polski w tak wysoko punktowanym czasopiśmie zdarza się bardzo rzadko, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę to, że ma ona tylko dwóch autorów: dr. Marcina Sarewicza i prof. Artura Osyczkę, i obaj podają afiliacje tylko z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ.

W każdym numerze „Physiological Reviews" publikowanych jest około ośmiu artykułów. Warto również zaznaczyć, że rysunek z pracy naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego został wyselekcjonowany przez edytora czasopisma na okładkę styczniowego wydania. Przedstawia ona strukturę centrum katalitycznego cytochromu bc1.

(KMN)

Data opublikowania: 22.01.2015
Osoba publikująca: Kinga Mieszaniec

Widok zawartości stron Widok zawartości stron