Popularyzatorzy nauki z UJ nagrodzeni przez FNP

24 stycznia w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie odbył się finał konkursu popularyzatorskiego INTER 2015 organizowanego przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej w ramach projektu SKILLS. O tytuł najlepszych popularyzatorów nauki i wysokie nagrody pieniężne umożliwiające realizację zaprezentowanych projektów badawczych walczyło jedenastu młodych naukowców.

Podczas gali każdy z finalistów miał pięć minut na zaprezentowanie swojego interdyscyplinarnego projektu badawczego. Ich wystąpienia oceniała Kapituła konkursu, w składzie: prof. Maciej Żylicz, prezes FNP, dr Ilona Iłowiecka-Tańska z Centrum Nauki Kopernik, dr Magdalena Kulma (laureatka konkursu INTER 2014), Natalia Osica (prezes Polskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Naukowych Naukowi.pl) , red. Dorota Romanowska ("Newsweek") oraz red. Krzysztof Michalski (Program 1 Polskiego Radia).

Pierwsze miejsce w konkursie przyznano czwórce naukowców, którzy w nagrodę otrzymali po 120 tys. zł. Wśród nich znalazła się dr Monika Marcinkowska z Zakładu Chemii Leków Wydziału Farmaceutycznego UJ (projekt pt. „Stary lek, nowe sztuczki"). Badaczka mówiła o poszukiwaniach leku na schizofrenię, do którego znalezienia przyczynił się dobrze już znany naukowcom lek nasenny. Jej wystąpienie spodobało się nie tylko jury, ale także publiczności, która przyznała jej swoją nagrodę o wartości 10 tys. zł.

Trzecie miejsce w konkursie oraz nagrodę w wysokości 80 tys. zł zdobył mgr Tomasz Górny, doktorant w Katedrze Teorii Literatury na Wydziale Polonistyki UJ, który zaprezentował projekt pt. „Retoryka i muzyka".

Każda nagroda składa się z dwóch części – 80% nagrody stanowi część subwencyjna na realizację zaprezentowanego projektu badawczego, a 20% nagrody to indywidualne wsparcie dla laureata.

Projekt SKILLS jest finansowany z funduszy europejskich w ramach Działania 4.2 "Rozwój kwalifikacji kadr systemu B+R i wzrost świadomości roli nauki w rozwoju gospodarczym" Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Data opublikowania: 26.01.2015
Osoba publikująca: Mariusz Kopiejka