Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Naukowa wyprawa po Uniwersytecie Jagiellońskim

„Uniwersytet Jagielloński. O badaniach i współpracy naukowej" to kolejna po „Projektorze Jagiellońskim" publikacja, w której przedstawiony jest „ten element światowej nauki, który tworzą badania naukowe prowadzone na UJ".

A skala i różnorodność prac naukowych realizowanych na najstarszej polskiej uczelni jest imponująca. Gdybyśmy przedsięwzięli wyprawę po nauce na UJ, wśród napotkanych zagadnień pojawiłyby się: postać Hypatii z Aleksandrii i tajemnicze grobowce Majów, terapia przeciwnowotworowa przyszłości oraz eksperymenty związane z deficytem snu, wykorzystanie mikroskamieniałości do rekonstrukcji prehistorycznego środowiska i nowych materiałów do pozyskiwania energii słonecznej.

To tylko przykłady. Całe bogactwo uniwersyteckiej nauki przedstawia właśnie nowe wydawnictwo.

21 naukowych wizytówek

Trzy wydania "Projektora Jagiellońskiego" (w tym jedno anglojęzyczne) to kolekcja krótkich tekstów popularnonaukowych o kilkudziesięciu projektach badawczych, to swego rodzaju migawki pokazujące uniwersytecką naukę. W odróżnieniu od nich publikacja „O badaniach i współpracy naukowej" koncentruje się na nauce ujętej w ramy działalności wydziałów oraz jednostek międzywydziałowych i międzyuczelnianych. To wizytówki naukowe wydziałów i jednostek.  Oprócz dziedzin i subdziedzin wiedzy, zagadnień badawczych i projektów opisana jest w nich także współpraca naukowa, sylwetki wiodących badaczy oraz naukowe osiągnięcia.

W publikacji „Uniwersytet Jagielloński. O badaniach i współpracy naukowej" zamieszczono 21 takich naukowych wizytówek, z których 15 dotyczy wydziałów UJ, zaś pozostałe odnoszą się m.in. do takich instytucji jak Biblioteka Jagiellońska, Jagiellońskie Centrum Rozwoju Leków czy synchrotronu "Solaris".

Zobacz publikację:

Pobierz PDF

 

Uniwersytet = Nauka

Prof. Stanisław Kistryn, prorektor UJ ds. badań naukowych i funduszy strukturalnych, zachęcając do lektury tej publikacji rozpoczyna od  wskazania, że „Nauka ma swój początek w nieopanowanej (na szczęście!) ciekawości człowieka. Ta pierwotna cecha przekształciła się w wyrafinowany zestaw metodologicznych narzędzi, które nie tylko pomagają znajdować odpowiedzi na pytania o otaczającą nas rzeczywistość, ale także określają, na ile takie odpowiedzi są wiarygodne.

Ta ciekawość naukowców Uniwersytetu Jagiellońskiego, połączona z ich umiejętnościami i doświadczeniem, znajduje swoje odzwierciedlenie w doskonałej jakości badań naukowych prowadzonych na naszej uczelni". Wymienia dalej prof. Kistryn naukowe atuty UJ: 9 tysięcy publikacji z afiliacją UJ ukazujących się co roku (z czego 1/3 publikowanych w czasopismach najwyższej rangi) oraz przyznanie elitarnej w nauce kategorii A+ sześciu wydziałom UJ.

 

„O badaniach i współpracy naukowej" to pierwsza z planowanej serii wydawnictw pokazujących uniwersytecką naukę. Kolejne wypełnią wywiady z naukowcami UJ.

„Uniwersytet Jagielloński: O badaniach i współpracy naukowej" - wersja do pobrania na stronie www.uj.edu.pl/o-nauce.

Data opublikowania: 28.01.2015
Osoba publikująca: Mariusz Kopiejka

Widok zawartości stron Widok zawartości stron