Dr Anna Jankowska laureatką programu FNP

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej rozstrzygnęła ostatnią edycję programu "Mentoring" realizowanego w ramach projektu "Skills FNP". W naborze zgłosiło się 27 badaczy. Trzynastu z nich wzięło udział w rozmowach z panelem recenzenckim. Biorąc pod uwagę rekomendacje panelu, FNP wyłoniła 12 nowych uczestników programu, którzy nawiążą współpracę z uczonymi o uznanym dorobku naukowym. W gronie laureatów znalazła się dr Anna Jankowska z Katedry do Badań nad Przekładem i Komunikacją Międzykulturową Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Celem programu jest umożliwienie jego uczestnikom nawiązania kontaktów i współpracy mentoringowej z doświadczonymi uczonymi z Polski lub z zagranicy o uznanym dorobku naukowym. Program wspiera współpracę mentora z jego podopiecznymi, tzw. one-to-one mentoring. Mentorowanym może zostać osoba ze stopniem naukowym doktora, pracująca w polskiej jednostce naukowej lub będąca absolwentem studiów doktoranckich, o ile od nadania stopnia doktora nie upłynął rok. FNP zapewnia naukowcom zakwalifikowanym do programu dofinansowanie do czterech krótkich spotkań mentora i mentorowanego. Fundacja zakupi bądź zrefunduje bilet na przejazd oraz, w ramach ryczałtu, sfinansuje koszty noclegu, wyżywienia i transportu lokalnego poniesione na miejscu.

Formuła mentoringu ma charakter otwarty. Kluczowe dla zawiązania efektywnej relacji mentoringu jest ustalenie, jakie role przyjmą partnerzy i jakie są ich oczekiwania. W programie mentoringu oferowanym przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej doprecyzowanie formuły mentoringu satysfakcjonującej obie strony relacji leży całkowicie w gestii mentora i mentorowanego.

Data opublikowania: 18.02.2015
Osoba publikująca: Łukasz Wspaniały