Tak powstawał Life Science Park

Life Science Park jest kompleksem w pełni wyposażonych budynków, o powierzchni 20 tys. m kw., oferujących powierzchnię pod wynajem laboratoriów oraz usługi zgodne z zapotrzebowaniem firm z obszaru life science. Oficjalne otwarcie miało miejsce 9 października 2014 roku. Inwestycja była realizowana w dwóch etapach od 2005 roku. Kosztowała w sumie 184 mln zł, z czego 158 mln zł to środki pochodzące z funduszy UE i budżetu państwa, a 26 mln zł z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Na terenie Parku Life Science funkcjonuje ponad 30 firm (w tym 16 tzw. start-upów). Są wśród nich m.in. firma Biomantis, która przygotowuje opatrunki na trudno leczące się rany, Egzotech tworząca roboty wykorzystywane w rehabilitacji i Selvita SA - spółka biotechnologiczna opracowująca nowe leki.

Park przystosowany jest do dowolnej adaptacji infrastruktury umożliwiającej prowadzenie prac laboratoryjnych i badań w zakresie biotechnologii, biomedycyny, biologii, chemii, farmakologii, fizyki, nanotechnologii i ochrony środowiska. Z powierzchnią laboratoryjną zintegrowano tzw. powierzchnie wspólne, stanowiące zaplecze organizacyjne dla działalności badawczo-naukowej prowadzonej przez lokatorów Parku: pokoje spotkań, sale konferencyjne i wideokonferencyjne oraz zaplecze socjalne i techniczne.

Niezależnie od profilu działalności najemcy, Jagiellońskie Centrum Innowacji (podmiot zarządzający Parkiem) zapewnia możliwość korzystania z pełnego zakresu usług dla lokatorów, tj. usług recepcyjnych, korzystania z powierzchni wspólnych oraz udostępnionego sprzętu badawczego. Dodatkowym elementem podnoszącym funkcjonalność kompleksu jest zaplecze socjalne, wypoczynkowe i rekreacyjne (klub fitness, przedszkole i bar winny z tarasem widokowym).

Zdjęcia: Anna Wojnar

Jagiellońskie Centrum Innowacji w swoim kanale na You Tube zamieściło filmik pokazujący, jak powstawało to miejsce.

Data opublikowania: 18.02.2015
Osoba publikująca: Łukasz Wspaniały