Pięcioro popularyzatorów nauki z UJ półfinalistami konkursu FameLab

Co piąty półfinalista tegorocznej edycji konkursu FameLab jest związany Uniwersytetem Jagiellońskim. Prowadzą oni swoje badania w różnych dziedzinach: od genetyki, biochemii, przez neuropsychologię i nauki medyczne, po chemię organiczną. Do walki o finał z pozostałymi 20 uczestnikami przystąpią w sobotę 28 lutego w warszawskim Centrum Nauki Kopernik.

FameLab, od swoich narodzin podczas Cheltenham Science Festival w 2004 roku, stał się jednym z najważniejszych światowych konkursów z zakresu komunikacji naukowej. Partnerstwo z British Council ustanowione w 2007 roku sprawiło, że FameLab zyskał kontekst globalny i na przestrzeni lat zaczął być organizowany w ponad 20 krajach na całym świecie, zyskując ogromne uznanie. W tym roku w Polsce odbywa się po raz czwarty. Uczestnicy mają trzy minuty, aby przed jury i publicznością przedstawić to, czym pasjonują się na co dzień w swojej pracy badawczej. Jeśli zrobią to rzetelnie, z charyzmą i pasją, mają szansę wygrać nagrodę główną.

W tym roku organizatorzy przyjęli blisko 90 zgłoszeń. Komisja preselekcyjna wybrała 25 półfinalistów - 9 kobiet i 16 mężczyzn. Aż pięcioro z nich reprezentuje Uniwersytet Jagielloński. Są to:

• dr Szymon Drobniak, obszar: biologia ewolucyjna, ekologia, genetyka,
  • mgr Mariusz Gogól, obszar: nauki biologiczne, biochemia,
  • dr Agata Kołodziejczyk, obszar: neurobiologia, neuropsychologia, astrobiologia,
  • Kinga Michalewska, obszar: nauki medyczne,
  • mgr inż. Dawid Panek, obszar: chemia medyczna, chemia organiczna, biochemia.

Z grona 25 półfinalistów konkursowe jury wyłoni 10 finalistów, którzy zmierzą się 25 kwietnia br. w Centrum Nauki Kopernik. Zwycięzca finału otrzyma 30 tys. zł na cele naukowe i 5 tys. zł na dowolne wydatki. Laureat głosowania publiczności otrzyma voucher językowy od British Council. Nagrody wręczą także partnerzy konkursu. Ponadto zwycięzca będzie reprezentował nasz kraj w międzynarodowym finale, który tradycyjnie odbędzie się w Cheltenham w Wielkiej Brytanii.

Data opublikowania: 19.02.2015
Osoba publikująca: Łukasz Wspaniały