Paderevianum II UJ szansą na wzmocnienie potencjału edukacyjnego regionu

Dobiega końca realizacja unijnego projektu Budowa kompleksu Paderevianum II UJ szansą na wzmocnienie potencjału edukacyjnego regionu - etap I. Inwestycja finansowana jest ze środków Unii Europejskiej oraz budżetu państwa w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 – 2013 - Działanie 1.1 Poprawa jakości usług edukacyjnych. To kolejny etap prac związanych z tworzeniem nowoczesnego kompleksu dydaktycznego, stanowiącego część II Kampusu UJ w obrębie ulicy Krupniczej, al. Mickiewicza, ul. Czystej i ul. Skarbowej w Krakowie. Prace koncepcyjne stworzenia kompleksu trwają nieprzerwanie od kilkunastu lat. Pierwszym znaczącym sukcesem w realizacji założonego planu było oddanie do użytku, we wrześniu 2005 roku, budynku Auditorium Maximum. Kolejny etap prac obejmuje budowę powierzchni dydaktycznych Wydziału Filologicznego UJ (tzw. Padarevianum II) oraz Wydziału Prawa i Administracji UJ. Następnie rozbudowa kompleksu II Kampusu UJ obejmie prace modernizacyjne istniejącego obecnie budynku Wydziału Filologicznego - Paderevianum I i Paderevianum Małego.

Zakres rzeczowy niniejszego projektu zakłada wybudowanie i wyposażenie dwóch budynków dydaktyczno-badawczych przeznaczonych dla studentów i pracowników Wydziału Filologicznego UJ. Będą oni mieli do dyspozycji około 9000 m2 nowoczesnej powierzchni użytkowej (pokoje pracy cichej, laboratoria językowe, zintegrowaną bibliotekę, wyposażenie audiowizualne i systemy multimedialne). Dodatkowo ok. 300 m2 powierzchni przeznaczone zostanie na potrzeby Biura ds. Osób Niepełnosprawnych.

Całkowita wartość inwestycji to kwota prawie 80 mln zł. Budowa otrzymała prawie 55 mln zł dofinansowania unijnego oraz ponad 6,8 mln zł dofinansowania z budżetu państwa w ramach dotacji celowej. Wkład własny UJ stanowi nieruchomość gruntową, na której prowadzona jest inwestycja.

Uniwersytet Jagielloński planował realizację niniejszego przedsięwzięcia przez wiele lat. Mimo wielu trudności jakie napotkano podczas prac przygotowawczych i budowlanych, inwestycja zmierza do szczęśliwego końca. Wykonanie budynku A kompleksu jest bardzo zaawansowane – obiekt jest już prawie gotowy - trwają ostatnie prace wykończeniowe i wyposażeniowe. Natomiast w budynku B, umiejscowionym w narożniku ulicy Krupniczej i alei Mickiewicza, prowadzone są jeszcze prace instalacyjne, prace związane z wykonaniem elewacji oraz prace wykończeniowe. Aktualnie nie ma zagrożeń uniemożliwiających oddanie inwestycji w umownym terminie. Na koniec kwietnia 2015 przewidziano zakończenie prac budowlano-montażowych, zaś na koniec czerwca 2015 zakończenie prac wyposażeniowych. Nowy rok akademicki 2015/2016 dla części Wydziału Filologicznego rozpocznie się w nowo wybudowanych obiektach.

Data opublikowania: 23.02.2015
Osoba publikująca: Estera Podobińska