Dwóch naukowców z UJ finalistami konkursu FameLab

Finaliści FameLab Poland 2015 (Fot. Robert Kowalewski)

W ubiegłą sobotę w warszawskim Centrum Nauki Kopernik wyłoniono 10 finalistów 4. polskiej edycji konkursu FameLab dla młodych naukowców. Wśród 25 półfinalistów było aż pięcioro młodych uczonych z Uniwersytetu Jagiellońskiego. W ścisłym finale wystąpi dwóch - dr Szymon Drobniak z Instytutu Nauk o Środowisku UJ oraz Mariusz Gogól, doktorant w Zakładzie Biochemii Analitycznej UJ. Mieli oni trzy minuty, by w sposób zrozumiały opowiedzieć o wybranych przez siebie zagadnieniach badawczych. Prezentacja dr. Sz. Drobniaka zatytułowana była Równik spakowany w piłeczce ping-pongowej, czyli codzienność biologa molekularnego, a M. Gogóla Wróg u bram, czyli batalia z grzybem.

Finaliści mają niespełna dwa miesiące, by doszlifować swoje wystąpienia. W tym czasie wezmą udział w dwudniowych zajęciach z komunikacji naukowej i prezentacji scenicznej. W finale, który odbędzie się 25 kwietnia wystąpią młodzi uczeni reprezentujący Warszawski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Warszawski, Imperial College w Londynie, Instytut Chemii Fizycznej PAN w Warszawie, Uniwersytet Wrocławski, Politechnikę Śląską w Gliwicach i The Open University w Milton Keynes.

Laureat weźmie udział w światowym finale, który odbywa się w Cheltenham w Wielkiej Brytanii. Ponadto otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 30 tys. zł na cele naukowe i 5 tys. zł na dowolne wydatki. Z kolei zwycięzca głosowania publiczności dostanie voucher językowy od British Council.

FameLab, od swoich narodzin podczas Cheltenham Science Festival w 2004 roku, stał się jednym z najważniejszych światowych konkursów z zakresu komunikacji naukowej. Partnerstwo z British Council ustanowione w 2007 roku sprawiło, że FameLab zyskał kontekst globalny i na przestrzeni lat zaczął być organizowany w ponad 20 krajach na całym świecie, zyskując ogromne uznanie.

Data opublikowania: 02.03.2015
Osoba publikująca: Łukasz Wspaniały