Projekt "Dzieciństwo bez próchnicy"

Pracownia Stomatologii Dziecięcej Instytutu Stomatologii Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum rozpoczęła kolejny etap realizacji projektu Edukacja, promocja i profilaktyka w kierunku zdrowia jamy ustnej skierowana do małych dzieci, ich rodziców, opiekunów i wychowawców (Dzieciństwo bez próchnicy), współfinansowanego przez Szwajcarię w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej. Polega on na prowadzeniu w przedszkolach cyklu zajęć obejmujących działania edukacji bezpośredniej.

Głównym założeniem projektu, w który zaangażowanych jest w ramach partnerstwa 9 uczelni z całej Polski, jest dotarcie z edukacją stomatologiczną do 31 tysięcy dzieci w wieku do 6 lat oraz ich rodziców, opiekunów, nauczycieli i wychowawców przedszkolnych. Projekt promuje zachowania prozdrowotne oraz profilaktykę chorób jamy ustnej u dzieci.

Samorządowe Przedszkole nr 1 w Proszowicach oraz Samorządowe Przedszkole nr 87 "Lajkonik" w Krakowie to pierwsze placówki, w których edukatorzy rozpoczęli zajęcia dla dzieci, demonstrując w jaki sposób prawidłowo szczotkować i dbać o zęby. Lekcje te odbyły się z udziałem rodziców i nauczycieli przedszkolnych, którzy z ciekawością i zaangażowaniem uczestniczyli w prowadzonych zajęciach. Dodatkowo w ramach prowadzonej edukacji pośredniej nauczyciele wezmą udział w szkoleniach dotyczących wzrostu świadomości i utrwalania prawidłowych nawyków w zakresie higieny jamy ustnej u swoich podopiecznych.

Projekt „Dzieciństwo bez próchnicy" oferuje szereg korzyści zarówno dla przedszkoli, jak i dla przedszkolaków i ich rodziców. Przedszkola, które zdecydują się na udział w projekcie, otrzymają atrakcyjne pakiety edukacyjne niezbędne do prowadzenia zajęć z najmłodszymi. Nauczyciele zdobędą wiedzę i praktyczne umiejętności, które pomogą im urozmaicić prowadzone zajęcia. Z kolei rodzice i dzieci dowiedzą się w jaki sposób prawidłowo dbać o zęby. Otrzymają także szereg materiałów edukacyjnych oraz zestawy szczoteczek i past do zębów. Docelowo zakładane jest przeprowadzenie zajęć edukacyjnych w niemal 700 przedszkolach z terenu województwa małopolskiego.

Rejestracja przedszkoli do projektu odbywa się poprzez wypełnienie i przesłanie formularzy zgłoszeniowych dostępnych na stronie internetowej zebymalegodziecka.pl.

Dodatkowych informacji o projekcie udziela biuro projektu: rekrutacjasppw@cm-uj.krakow.pl, tel.: 12 424 55 20.

Data opublikowania: 26.03.2015
Osoba publikująca: Łukasz Wspaniały