Nie żyje prof. Władysław Bartoszewski

Profesor Władysław Bartoszewski (1922-2015) / (PAP)

W wieku 93 lat zmarł prof. Władysław Bartoszewski, historyk, więzień Auschwitz, żołnierz Armii Krajowej.

Prof. Władysław Bartoszewski był politykiem, działaczem społecznym, historykiem, dziennikarzem, więźniem Auschwitz, działaczem Polskiego Państwa Podziemnego, uczestnikiem powstania warszawskiego. Dwukrotnie był ministrem spraw zagranicznych. Kawaler Orderu Orła Białego. Ostatnio był sekretarzem stanu i pełnomocnikiem premiera do spraw dialogu międzynarodowego w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Był autorem ponad 40 książek i blisko 1,5 tys. artykułów, głównie o powstaniu warszawskim, stosunkach polsko-żydowskich i polsko-niemieckich. W 1962 r. ukazały się: "Konspiracyjne Varsaviana poetyckie 1939-44" wydane w Warszawie. W Krakowie w 1967 r. - "Ten jest z Ojczyzny mojej. Polacy z pomocą Żydom 1939-1945", zaś w 1974 r. - "1859 dni Warszawy".

(PAP)

Prof. Władysław Bartoszewski w Krakowie - artykuł w miesięczniku "Alma Mater".

Data opublikowania: 25.04.2015
Osoba publikująca: Łukasz Wspaniały