Prace prof. Zofii Włodek w serii „Historia et Monumenta Universitatis Jagellonicae"

Jako drugi tom serii „Historia et Monumenta Universitatis Jagellonicae", wydawanej przez Archiwum UJ, ukazała się książka Profesor Zofii Włodek „Z dziejów filozofii i teologii na Uniwersytecie Krakowskim w XV wieku. Sylwetki, teksty, studia". Jest to reedycja rozproszonych wcześniej prac, zawierających biografie profesorów Wydziałów Sztuk i Teologii Uniwersytetu Krakowskiego, edycje średniowiecznych tekstów, m. in. Stanisława ze Skarbimierza i Pawła z Pyskowic, omówienia dzieł, np. antypolskiej „Satyry" Jana Falkenberga oraz analizy prądów doktrynalnych rozwijanych w piętnastowiecznym Krakowie.

Tom został opatrzony przedmową Prof. Krzysztofa Stopki oraz dokonanym przez Prof. Zenona Kałużę (CNRS, Paryż) erudycyjnym omówieniem naukowej twórczości Zofii Włodek (w języku polskim i angielskim). Całość uzupełniają: bibliografia prac Autorki z lat 1956–2011, indeks osób i miejscowości – zawierający niejednokrotnie nowe identyfikacje – oraz indeks rękopisów i inkunabułów opracowane przez redaktorów naukowych tomu: dr Dagmarę Wójcik-Zegę z Oddziału Badań Dziejów UJ w Archiwum UJ oraz dr. Włodzimierza Zegę z Zakładu Historii Filozofii Średniowiecznej w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN.

Prof. dr hab. Zofia Włodek, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, wieloletni pracownik naukowy Zakładu Historii Filozofii Starożytnej i Średniowiecznej w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN, jest znawczynią historii filozofii i teologii średniowiecznej. Przez kilkadziesiąt lat współpracowała z Uniwersytetem Jagiellońskim, badając i katalogując średniowieczne rękopisy Biblioteki Jagiellońskiej. Tom dedykujemy tej wybitnej Uczonej, zasłużonej dla badań nad dziejami Almae Matris Jagellonicae, w pięćdziesięciopięciolecie Jej pracy naukowej.

29 października 2012 r. prof. dr hab. Zofia Włodek została odznaczona medalem Plus ratio quam vis przez prof. Wojciecha Nowaka, rektora UJ.

Data opublikowania: 30.10.2012
Osoba publikująca: Mariusz Kopiejka