Niewydolności serca można zapobiegać

Obchodzony 13 czerwca Dzień Świadomości Niewydolności Serca poprzedziła konferencja naukowa Sekcji Niewydolności Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Konferencja, zorganizowana przez prof. Jadwigę Nessler i dr hab. Andrzeja Gackowskiego, prof. UJ z Sekcji Niewydolności Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego i jednocześnie Kliniki Choroby Wieńcowej Instytutu Kardiologii Wydziału Lekarskiego UJ Collegium Medicum, odbywała się 11 i 12 czerwca. W trakcie obrad podejmowano aktualne problemy związane z nowoczesnym diagnozowaniem i leczeniem niewydolności serca.

Obchody Dnia Świadomości Niewydolności Serca odbyły się dzień później na Bulwarach Wiślanych pod Wawelem. W czasie 4 godzinnego spotkania czołowi przedstawiciele kardiologii krakowskiej oraz dyscyplin pokrewnych zapoznali uczestników imprezy z najważniejszymi problemami związanymi z niewydolnością serca. Omówione zostały m.in. przyczyny, leczenie i profilaktyka tego schorzenia. Prezentacje poszczególnych zagadnień miały formę krótkich wystąpień, paneli dyskusyjnych oraz wywiadów z pacjentami. W imprezie wzięli udział m.in. prezydent Krakowa prof. Jacek Majchrowski oraz prorektor UJ ds. Collegium Medicum prof. Piotr Laidler.

W Polsce na niewydolność serca cierpi ok. 1 milion osób. Choroba ta rocznie stanowi przyczynę około 60 tys. zgonów w Polsce. Niewydolność serca to przede wszystkim konsekwencja wielu chorób układu krążenia. Bywa tez powikłaniem schorzeń nowotworowych, zapalnych i autoimmunologicznych, czy też zwykłej grypy. Ogromną rolę w terapii niewydolności serca odgrywa profilaktyka i edukacja. Zrozumienie specyfiki tej choroby, zarówno przez pacjentów, jak i przez zdrowych członków naszej społeczności, pomoże w rozwiązaniu wielu trudnych problemów, które są następstwem niewydolności serca.

Poezja rozmawia z filozofią - konferencja poświęcona Adamowi Zagajewskiemu
Walne zgromadzenie przedstawicieli sieci Coimbra Group
Promocja książki Haliny Zwolskiej "Uczniowie Szkoły Głównej Koronnej 1780-1795"
Wszystkie strony ekologii. Eco Kongres na Uniwersytecie Jagiellońskim