Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Podsumowanie projektu "Narodziny i rozwój zdolności do mentalizacji"

Podsumowanie projektu

20 czerwca w nowej siedzibie Instytutu Psychologii UJ przy ulicy Ingardena 6 odbyło się spotkanie podsumowujące, finansowany przez Narodowe Centrum Nauki, projekt badawczy "Narodziny i rozwój zdolności do mentalizacji", realizowany od marca 2012 roku przez Laboratorium Psychologii Rozwoju Małego Dziecka Instytutu Psychologii UJ.

Rodzice badanych dzieci wysłuchali wykładu dr hab. Marty Białeckiej-Pikul, pt. Od podzielania zainteresowania do samodzielnej refleksji. Rozwój zdolności do przyjmowania perspektywy we wczesnym dzieciństwie, przedstawiającego rezultaty projektu (prezentacja z wykładu dostępna jest na stronie www.labdziecka.psychologia.uj.edu.pl).

Badacze dziękowali rodzicom, którzy co pół roku, od momentu, gdy ich dziecko miało rok, przychodzili na badania do Laboratorium (w sumie każde dziecko wzięło udział aż w 6 spotkaniach).

Podziękowano również dzieciom, które otrzymały pierwszy uniwersytecki dyplom, drobne upominki oraz płytę, zawierającą wybrane fragmenty nagrań z wizyt dziecka w laboratorium. Dzieci bawiły się ze studentami i badaczami w loteryjki, zabawy plastyczne, zabawy ruchowe, malowanie twarzy, formowanie zwierzątek z balonów i puszczanie ogromnych baniek mydlanych, animowane przez Teatr Jednej Miny. Pogoda nie dopisała, ale mimo wszystko w salach Instytutu Psychologii świetnie bawiło się ponad 200 dzieci.

Mamy nadzieję, że w przyszłości badania prowadzone przez Laboratorium będą  kontynuowane. Już dziś dzięki nim udało się wykazać, że zdolność do rozumienia innych ludzi jako istot obdarzonych umysłem rozwija się u czterolatków dzięki wcześniejszej, bo obecnej już w wieku jednego roku, kompetencji do wspólnego z dorosłym zainteresowania przedmiotami z najbliższego otoczenia.

tekst: dr hab. Marta Białecka-Pikul (Instytut Psychologii UJ)

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Pierwsze spotkanie międzynarodowej komisji doradczej Centrum SOLARIS
W poszukiwaniu wiecznej młodości. V Forum Seniora w Auditorium Maximum UJ
Filozoficzny wieczór w Auditorium Maximum
Jak tworzyć i rozwijać centra badawcze? Wykład prof. Frąckowiaka

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj