"Niewielu dla wielu" - niezwykła wola donatorów

Pogrzeb skremowanych dwóch donatorów - osób, które przekazały swoje ciała do badań naukowych - odbędzie się w poniedziałek 26 listopada, o godzinie 10.20. W uroczystościach na cmentarzu Batowickim wezmą udział wykładowcy i studenci medycyny. Na nekropolii - dzięki życzliwości krakowskiego Zarządu Cmentarzy Komunalnych - powstało kolumbarium w kwaterze UJ, w którym od teraz będą chowani wszyscy donatorzy. Wcześniej pochówki odbywały się w miejscach wyznaczonych przez kancelarię.

Do 2002 roku donacja w świadomości społecznej była traktowana po macoszemu, bo tak naprawdę ludzie nie bardzo wiedzieli czym jest i na czym polega. Jej ideę nagłośnił wówczas Bogdan Cisek z Uniwersytetu Warszawskiego. Program świadomej donacji w Katedrze Anatomii CM UJ działa od 2004 roku. Ma na celu pozyskiwanie ofiarodawców swojego ciała po śmierci do realizowanych badań naukowych oraz dydaktycznych, wynikających z programów studiów. W ciągu roku do Katedry Anatomii trafia od trzech do sześciu ciał.

Obecnie wykładowcy medycyny nie wyobrażają sobie kształcenia bez donacji. Przyznają wprost, że przyszły lekarz nie nauczy się fachu na fantomie czy - jeszcze lepiej - na rysunku w książce. Praca na ludzkich zwłokach jest niezbędna do tego, aby z uczelni wychodzili ludzie, którzy wiedzą, jak funkcjonuje organizm.

Wkrótce na cmentarzu Batowickim powstanie pierwszy w kraju obelisk w podzięce donatorom, na którym wygrawerowane będzie motto Niewielu dla wielu. Zaprojektowała go Anna Szpecht.

Data opublikowania: 15.11.2012
Osoba publikująca: Łukasz Wspaniały